U intervjuu za “Nezavisne novine”, Majkl Marfi, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, otvoreno je govorio o ključnim političkim izazovima u zemlji, ulozi SAD u njihovom rješavanju, kao i o svojoj percepciji domaćih lidera i njihove odgovornosti.

Marfi je naglasio kako pitanje državne imovine zahtijeva kompromis i pozvao političke aktere da prestanu s neproduktivnim retorikama. “Nije tačno da imovinu ne možete mijenjati u vlasništvu ili korištenju. Primjer za to su Sjedinjene Države, gdje savezna vlada, države i lokalne uprave dijele imovinu na različitim nivoima vlasti,” kazao je Marfi, upućujući na potrebu racionalnog i funkcionalnog pristupa ovom pitanju.

Južna interkonekcija: Nacionalni interes ili lične ambicije?
Jedna od ključnih tema razgovora bila je Južna interkonekcija, projekt od strateške važnosti za energetsku sigurnost BiH. Ambasador je pohvalio napredak u usvajanju zakona u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, ali je direktno optužio Dragana Čovića za blokiranje projekta iz ličnih interesa. “Jedini koji pokušava oduzeti ekonomske prilike Hrvatima jeste gospodin Čović, koji je svoje interese stavio ispred interesa ljudi koje tvrdi da predstavlja,” izjavio je.

Marfi je ukazao na dublje implikacije ovog pitanja, ističući kako je Rusija jedina strana koja ima koristi od opstrukcije projekta. Iako nije eksplicitno povezao Čovića s Rusijom, Marfi je naglasio potrebu da se takvi potezi jasno identificiraju kao prijetnja nacionalnim interesima.

Lideri i njihova odgovornost: Dodik, Čović, Izetbegović
Jedna od najprovokativnijih tema bila je percepcija političkih lidera BiH. Ambasador nije štedio riječi, kritikujući Milorada Dodika, Dragana Čovića i Bakira Izetbegovića zbog njihove destruktivne retorike i koruptivnog djelovanja. Prema njegovim riječima, njih trojica često izjednačavaju svoje lične interese s interesima naroda koje navodno predstavljaju.

“Dodik aktivno radi na podrivanju države, govori o mirnom razdruživanju i stvara paralelne strukture, dok Čović blokira ključne projekte radi svojih ekonomskih i političkih interesa. Izetbegović, sa svoje strane, propagira centralističku viziju BiH, što dodatno produbljuje nepovjerenje među narodima,” rekao je Marfi.

Strah i nepovjerenje: Posljedica istorije ili političke manipulacije?
Na pitanje o dubokom nepovjerenju među narodima u BiH, Marfi je istakao kako ono dijelom proizlazi iz tragične istorije, ali ga dodatno pothranjuju političari. “Postoji tendencija da političari koriste istorijske rane i ožiljke kako bi manipulisali ljudima i proizvodili strah. Umjesto da izgrađuju povjerenje, oni koriste retoriku podjela kako bi cementirali svoju moć,” kazao je.

Marfi je, međutim, naglasio da istorija BiH nije isključivo obilježena sukobima, već i stoljećima multietničke saradnje i suživota. Ova činjenica, prema njegovom mišljenju, treba biti osnova za buduću izgradnju povjerenja i zajedničkog djelovanja.

Perspektiva: Evroatlantske integracije kao prilika za stabilnost
Ambasador je naglasio da SAD ostaju posvećene podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH te njenoj integraciji u EU i NATO. “Integracija u transatlantsku zajednicu nudi BiH šansu za stabilnost i prosperitet. Političari, međutim, ne koriste ovu priliku, već su fokusirani na svoje uske interese,” istakao je.

Prema njegovim riječima, BiH se trenutno nalazi na prekretnici – ili će izabrati put zajedničkog djelovanja i integracija, ili će nacionalističke podjele i korupcija nastaviti ugrožavati budućnost zemlje.