Košarkaši Bosne i Hercegovine pobedili su Francusku u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo rezultatom 96:90, posle dva dramatična produžetka.

Reprezentaciji BiH je ovo prva pobeda nad Francuzima posle šest uzastopnih poraza na zvaničnim takmičenjima.

Time je Francuska spala na drugo mesto kvalifikacione grupe K sa 6-2, iza Litvanije, dok je Bosna i Hercegovina vratila nade za plasman na Mundobasket i sada ima 4-4.

Utakmicu je obeležilo nestvarno zakucavanje Jusufa Nurkića nad Vensanom Poarijeom.

BiH je fenomenalno ušla u duel i nokautirala Francusku u prvoj četvrtini, posle koje su imali 14 poena prednosti, dok ej u jednom trenutku bilo i +18.

U drugoj deonici viđen je neverovatan pad domaćeg sastava, pa je na poluvremenu gost imao +8.

Konsolidovala se BiH, došla do novog preokreta, a onda se u ušlo u dramatičnu završnicu sa +5 za domaćina na minut i po do kraja.

Međutim, na 14 sekundi do kraja Nurkić gubi loptu, kradu je Jabusele i Furnije, a bek Njujork Niksa zakucava za 76:76.

Roberson je zatim promašio trojku za pobedu, pa se otišlo u produžetke.

Bosna i Hercegovina je bolje ušla u produžetak i ponovo napravila razliku, pa imala +4 na minut do kraja.

Tada je na scenu stupio Rudi Gober, koji je sa četiri vezana poena, dva sa penala, izjednačio.

Usledilo je još drame, ali su i Lazić i Musa promašili šuteve za pobedu, pa se otišlo u novi produžetak…

Drugi produžetak počeo je boljom igrom gostiju, ali se domaćin konsolidovao veoma brzo i napravio preokret preko Robersona.

On je serijom od 4:0 vratio BiH na +3 na dva minuta do kraja, vratili su se gosti, ali onda Kamenjaš daje koš i krade loptu, a Musa pogađa trojku za +6.

Novog čudesnog povratka Francuske sada nije bilo.

Najbolji kod pobednika bio Nurkić sa 21 poenom, devet skokova, četiri asistencije i dve ukradene lopte.

Musa je postigao 17 poena uz šest skokova i pet asistencija, dok je Roberson imao 18, a Halilović 12 poena.

Na drugoj strani briljirao je Furnije sa 24 poena, pet skokova i čak četiri ukradene.

Gober je imao dabl-dabl od deset poena i 14 skokova, ali i čak šest izgubljenih. Jabusele je postigao 16 poena i imao sedam skokova, dok je 11 poena imao Ertel.