Predložene izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi u Republici Srpskoj izazvale su žestoke reakcije u Banjaluci, dok vlast i opozicija različito tumače njihovu svrhu i posljedice. Dok jedni tvrde da se time uspostavlja jasan sistem nadležnosti, drugi upozoravaju da se radi o pokušaju razvlašćivanja gradonačelnika.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon sastanka sa koalicionim partnerima u Banjaluci, najavio je mogućnost izmjena ovog zakona, naglasivši da je cilj precizno određivanje nadležnosti unutar lokalnih zajednica.

Međutim, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković smatra da su predložene izmjene pokušaj ograničavanja ovlaštenja (grado)načelnika i stavljanja izvršne vlasti u podređen položaj. On poziva sve koji dijele njegovo mišljenje na sastanke, ali i najavljuje odlučan otpor.

– Ovo je direktno kršenje Ustava. Već u petak tražićemo mišljenje Ustavnog suda Republike Srpske i obratiti se svim relevantnim institucijama. Ovo nije protest, ovo je ustanak! Ako vlast zaista krene u ovu pravnu avanturu, šta drugo preostaje nego da donesu zaključak o smjeni gradonačelnika – poručio je Stanivuković.

Na njegove izjave reagovao je Dragan Lukač, šef kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka, naglasivši da predložene izmjene nisu protivustavne, te da će o svemu odlučivati pravni stručnjaci prije nego što zakon dođe na glasanje u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

– Gradonačelnik mora razumjeti da izmjene zakona ne krše Ustav. Problem su česte blokade usljed neslaganja između Skupštine i gradonačelnika. Ovim izmjenama rješavamo te sukobe, a zakon će se jednako primjenjivati na sve. Najava ustanka zbog zakonskih izmjena je ne samo bespotrebna već i protivzakonita – rekao je Lukač.

Pravni stručnjaci saglasni su da u pravnom smislu nema elemenata protivustavnosti, ali ističu da čitava situacija ima izraženu političku dimenziju.

– Pravna strana ovog pitanja nije sporna. Ovdje se ne radi o neustavnom zakonu, već o političkom nadmetanju i različitim interesima. Kada se izvršnoj vlasti smanjuju ovlaštenja u korist zakonodavne, otvara se prostor za političke analize i sumnje u motive – ocjenjuje advokat Aleksandar Jokić.

On dodaje da Stanivukovićevo obraćanje Ustavnom sudu vjerovatno neće donijeti promjenu.

Slično mišljenje dijeli i advokat Dario Sandić, koji naglašava da je Ustavni sud jedina institucija ovlaštena da ocijeni da li su izmjene u skladu sa Ustavom.

– Problem je što je i sam Ustavni sud pod snažnim političkim uticajem, pa više niko sa sigurnošću ne može reći šta je ustavno, a šta nije – kaže Sandić, dodajući da su posljednji događaji samo dio političkog nadmudrivanja pred građanima.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da se predloženim izmjenama praktično uvodi prinudna uprava u Banjaluci, dok gradonačelniku preostaje samo da svoje aktivnosti prezentuje na društvenim mrežama.

– Ishod je već poznat – odluka će biti donijeta tamo gdje se odlučuje o svemu u Republici Srpskoj. Da je ovakva promjena potrebna i u drugim opštinama gdje je SNSD na vlasti, ona bi se vjerovatno već dogodila – ocjenjuje Topićeva.

Ona podsjeća da su raniji protesti, koje je Stanivuković organizovao zbog finansijskih pitanja, imali ograničen domet, pa ne očekuje ni da će najavljeni „ustanak“ donijeti značajnije promjene.

– SNSD već godinama koristi Stanivukovića kao političkog protivnika koji im u ključnim momentima ide naruku. Njegova uloga je često bila ambivalentna – ponekad u sukobu s vlašću, a ponekad u nekoj vrsti političke simbioze. Očekuje se da će pritisak na njega jačati, dok će SNSD nastaviti da naglašava njegove slabosti u vođenju grada – zaključuje Topićeva.