Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je da su građani Republike Srpske zaslužili da žive u miru i da sami odlučuju o promjeni Ustava onda kada za to postoji potpuna saglasnost i ako je potrebno da se mijenja.

“Zaslužili smo da živimo u BiH na koju smo dali saglasnost i od koje nam nikakav problem ne treba. Mislim da bismo mogli da ostvarujemo svoje potencijale kroz neku koordinaciju do koje smo nekada došli, ali se ona ignoriše i da pravimo neko operativno kretanje harmoničnijim, organizovanijim i koordinisanijim”, izjavila je Cvijanovićeva sinoć za TV “K3”.

Govoreći o mogućnosti da se BiH na neki “poprijeki način” približi EU, Cvijanovićeva je istakla da uopšte ne vjeruje u takvu mogućnost, jer postoji jasna šema pridruživanja koja je primijenjena na sve države članice EU.

Cvijanovićeva je podsjetila da su se zemlje centralne i istočne Evrope i baltičkog prostora priključivale EU na osnovu sporazuma o pridruživanju, dok se balkanski prostor pridružuje na osnovu ugovora o stabilizaciji i pridruživanju.

“Ta priča koja je sada pokrenuta zbog sukoba u Ukrajini je bila ‘dajte, primite nas, vidite šta se dešava’. Onda bi to značilo da su sve prethodne godine bile totalno foliranje i laganje od strane EU”, navela je Cvijanovićeva.

Govoreći o reformi Izbornog zakona u BiH, Cvijanovićeva je navela da Republika Srpska želi da se postigne dogovor između Bošnjaka i Hrvata, kako bi se riješilo ovo pitanje.

Prema njenim riječima, Izbornim zakonom u BiH sada se bave zato što postoje oni koji su stali iza Hrvata na određen način i u okviru EU rekli da Hrvati traže ono što im je po ustavu dato.

“Biće dobro da stane neko iza nas i da kaže ‘ovi u Republici Srpskoj traže samo ono što im je po ustavu dato i ništa ne traže mimo toga'”, istakla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je istakla da je Republika Srpska, zahvaljujući stabilnom institucionalnom miljeu, spremna da prevaziđe sve nedaće i krize.

Ona je napomenula da se ne mogu izvršavati obaveze, imati dobra polazna osnova u privredi, ako ne postoje politički stabilne institucije.

“Republika Srpska je stabilna u političkom i institucionalnom pogledu, imajući u vidu okruženje u kojem se živi u okviru BiH gdje se vrlo teško sporazumijevamo sa našim partnerima, živimo u moru stereotipa u spoljnom svijetu koji nas gleda kroz nekakvu prizmu koja je vrlo netačna i često namjerno napravljena takvom”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da vjeruje u potencijal Republike Srpske, organizovanost i sposobnost da se odgovori na krizu. Voljela bi, kaže, i da postoji politička sloga vlasti i opozicije o suštinskim vitalnim stvarima za Republiku Srpsku.