Da li je Banjaluka postala preskupa za turiste?

Banjaluka, kao i mnogi drugovi gradovi u Srpskoj, posljednjih godina bilježe rast broja turista.
Banjaluka je posebno posjećena jer sve je više festivala, sportskih i kulturnih događaja, a grad je na mapama regionalnih turističkih preporuka.
Da najveći grad u Srpskoj spada u skuplje gradove za život nije odavno tajna, ali sada se pali alarm i od onih koji izdaju stanove na dan, a koji kažu da prvi put nakon više godina bilježe pad interesovanja turista.
Može li rast cijena ugroziti konkurentnost turističke ponude? Šta je danas najveći adut Banjaluke? Da li festivali, ljetni koncerti, Vrbas i rafting uspijevaju da produže boravak gostiju i šta turisti najviše traže kada dođu u Banjaluku pitanja su koja traže odgovore.
Ugostitelji i turistički radnici, u Јutarnjem program RTRS-a, ipak kažu da je Banjaluka i dalje pristupačna turistička destinacija i ne gubi od svoje prednosti i atraktivnosti i gosti se rado vraćaju u naš grad.
Od pandedmije kovida imamo konstatnat rast broja gostiju, kaže Minja Šurlan, direktor Turističke organizacije Banjaluka.
– Ono što možemo da vidimo jeste mi nemamo sezonu poput Trebinja i Јahorne i neravnomjeran raspored dođađaja pa imamo dane koji su prebukiranbi i nema se gdje sa gostima a sljedeći viken je drugačije. Pokrenuli smo kanal, viber zajednicu, dešavanja u Banjaluci koji će poslužiti ugistiteljima i hotelijerima da mogu da planiraju – rekla je Šurlan.
Cijene su povećane.
– Mi kao Banjaluka imamo izbor restorana i različite cjenovne kategorije. Oko 900 ugostiteljskih objekata je samo u gradu što govori da je ponuda velika ali i konkurencija. Da postoji mogućnost da neki budu jeftniji vjerovatno bi neki na taj način pokušali da provuku goste ali to je neodrživo – rekao je Goran Kurtinović, član UO Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeka”.
Kaže da su ugostiteljski objekti na novou i čak prestižniji nego u brojnim evropskim zemnjama.
– Kvalitetne roštiljnice, konkurentni restoranima u Španiji i Italiji. U toj konketstu smo povoljniji od mnogih. Ako gledamo restorane daleko je sređenije u voše ulaganja kod nas nego na brojnim drugium mjestima. A država treba da brine zašto nam je životni standard takava kakav jeste – rekao je Kurtinović.


