Politička scena Republike Srpske ponovo je u fokusu javnosti, a spekulacije o mogućim vanrednim predsjedničkim izborima, zakazanim za proljeće, izazvale su posebnu pažnju. U vremenu političkih previranja i protesta u Banjaluci, ovo pitanje postaje sve značajnije, dok se jedno ime već duže vrijeme provlači kroz političke kuloare kao potencijalni kandidat.

Kako piše Srpskainfo, proteklih dana u Banjaluci su se odvijali protesti građana predvođenih gradonačelnicima Banjaluke i Bijeljine, Draškom Stanivukovićem i Ljubišom Petrovićem. Okupljeni su tražili povlačenje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, prema kojem se Banjaluci i Bijeljini oduzima 6, odnosno 4 miliona KM, kako bi se sredstva preusmjerila na 35 nerazvijenih opština. Protesti, iako masovni i glasni, nisu dali rezultate – zakon je izglasan, a ulice su ubrzo opet ostale prazne.

U međuvremenu, portparol SNSD-a i delegat u Klubu Srba Doma naroda BiH, Radovan Kovačević, ocijenio je da su posljednja dešavanja pokušaj destabilizacije Republike Srpske u trenutku odsustva predsjednika Milorada Dodika, koji se oporavlja od operacije. Kovačević tvrdi da opozicija već mjesecima planira aktivnosti na osnovu informacija da će Dodik uskoro biti osuđen ili na drugi način spriječen da obavlja funkciju predsjednika.

– Opozicija je dobila informacije da će Miloradu Dodiku biti izrečena mjera zbog koje neće moći da bude predsjednik Republike. Na osnovu tih saznanja, pokrenuli su aktivnosti s ciljem destabilizacije Srpske i pripreme za vanredne izbore. Međutim, Republika Srpska je stabilna, i ti izbori nisu potrebni – izjavio je Kovačević.

S druge strane, šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak, ne isključuje mogućnost vanrednih izbora.

– O mogućim predsjedničkim izborima govorio sam u kontekstu sudskog procesa protiv predsjednika SNSD-a, Milorada Dodika. Svaka ozbiljna država mora razmišljati o svim scenarijima, uključujući i taj, jer dinamika suđenja pokazuje da bi odluka mogla biti donesena već u prvoj polovini naredne godine – rekao je Crnadak, ističući da politička sudbina pojedinca ne smije biti povezana sa sudbinom Republike Srpske.

Crnadak je takođe kritikovao SNSD zbog, kako kaže, ekonomske devastacije Srpske i njene međunarodne izolacije, naglašavajući da “kraj Dodikove vladavine ne znači kraj Republike Srpske”.

Protesti u Banjaluci, prema mišljenju komunikologa Mladena Bubonjića, mogu se tumačiti na različite načine.

– S jedne strane, to su legitimni zahtjevi za prava lokalnih zajednica, dok s druge strane predstavljaju pokušaj Draška Stanivukovića da se ponovo pozicionira kao opozicionar. Postoje i tvrdnje da vlast ovakve aktivnosti prećutno dopušta kako bi kreirala kontrolisanu opoziciju. Stanivukovićeve ambicije za mjesto predsjednika Republike već su duže poznate, a sve se dešava u trenutku kada se spekuliše o mogućnosti vanrednih izbora zbog Dodikovog sudskog procesa i zdravstvenog stanja – smatra Bubonjić.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da Stanivukovićeve ambicije prevazilaze funkciju gradonačelnika, ali napominje da bi glasovi iz Banjaluke bili nedovoljni za predsjedničku pobjedu, posebno zbog slabosti PDP-a van ovog grada.

– Ako izgubi ovu bitku oko raspodjele budžeta, Stanivuković gubi i dio političkog potencijala. Teško je povjerovati da bi SNSD olako prepustio budžet predsjedničkog kabineta nekom iz opozicije – zaključila je Topićeva.

Iako još nije jasno da li će doći do vanrednih izbora, politički analitičari se slažu da naredni mjeseci mogu donijeti ključne promjene na političkoj sceni Republike Srpske.