Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo je iznio ozbiljne optužbe prema stranom faktoru koji, kako tvrdi, u velikoj mjeri utiče na političku dinamiku u BiH i destabilizaciju Republike Srpske. Na današnjoj konferenciji za novinare, Dodik je prokomentarisao više aktuelnih političkih i pravosudnih pitanja, uključujući djelovanje USAID-a, prijedlog za premještaj apelacionog odjeljenja Suda BiH u Banjaluku, kao i stanje u BiH uopšte.
Govoreći o financijskom uticaju SAD-a i drugih međunarodnih aktera na politiku u BiH, Dodik je iznio tvrdnje da je USAID tokom četiri godine mandata američkog ambasadora Majkla Marfija potrošio ogromnu količinu novca – čak 402 miliona dolara. Prema njegovim riječima, veliki dio tih sredstava završio je u Federaciji BiH, a samo mali postotak upućen je na područje Republike Srpske. Dodik je naglasio da su takva sredstva korišćena kako bi se uticalo na političke procese, manipulisalo javnim mnijenjem i osigurali politički interesi zapadnih zemalja. Posebno se osvrnuo na to da su ta sredstva, kako tvrdi, bila usmjerena na manipulaciju izbornim procesima, te je istakao da je potrebno istražiti sve transfere tih sredstava kroz Srpsku kako bi se otkrile sve nepravilnosti.
Dodik je, uz oštru kritiku, dodao da se njegov rad u Srpskoj, a naročito njegov politički suverenitet, dovodi u pitanje od strane međunarodnih faktora i njihovih političkih agenata u BiH. Zbog toga, kako je naglasio, SNSD i njegova vlast ne mogu da prećute takvu politiku, već moraju poduzeti konkretne korake kako bi se zaštitili od političkih i ekonomskih pritisaka koji dolaze od međunarodnih igrača. On je istakao da će se potruditi da, uz pomoć relevantnih institucija, sprovede istragu koja bi istražila sve navode o uticaju stranih organizacija na politički sistem BiH.
S druge strane, Dodik je govorio o prijedlogu da sjedište apelacionog odjeljenja Suda BiH bude premješteno u Banjaluku. Ovaj prijedlog ima duboko političko značenje, jer Dodik smatra da bi smještaj apelacionog odjeljenja u Istočnom Sarajevu omogućio veći politički uticaj ambasada, posebno onih sa Zapada, na sudije, što bi moglo ugroziti nepristrasnost pravosudnih odluka. Dodik je naglasio da bi, u slučaju premještaja Suda u Istočno Sarajevo, bilo moguće uspostaviti neskrivene političke pritiske na sudije kroz direktne kontakte sa stranim diplomatama, posebno sa predstavnicima američke ambasade u BiH.
Predsjednik Republike Srpske iznio je i konkretan prijedlog – smještaj apelacionog odjeljenja na Palama ili Sokocu, područjima koja, kako tvrdi, predstavljaju pravi dio Istočnog Sarajeva, a koja su već poznata po tome što se nalaze u većinskoj srpskoj regiji. Dodik je, govoreći o ovom prijedlogu, rekao da smještaj apelacionog odjeljenja Suda BiH u Banjaluku ili Istočno Sarajevo predstavlja korak prema sprječavanju potencijalnog političkog uticaja na pravosudne institucije. Time bi se, prema njegovim riječima, osigurao pravičan i nepristrasan rad tog pravosudnog organa, koji bi mogao donijeti odluke bez ikakvih spoljnih pritisaka.
Dodik je takođe iznio ozbiljne optužbe na račun ministra inostranih poslova BiH, Elmedina Konakovića, kojeg je optužio za pokušaj destabilizacije vlasti u Srpskoj. Prema Dodikovim tvrdnjama, Konaković je na sastanku sa ambasadorima EU iznio navode da sarađuje sa opozicijom u Republici Srpskoj u cilju destabilizacije političkog sistema u Srpskoj. Dodik je tvrdio da je tu informaciju dobio od jednog od ambasadora EU, koji je izvještavao svoju zemlju o tome. Predsjednik Srpske je istakao da je takav pokušaj, prema njegovim riječima, zloupotrijebio političke odnose u BiH i pokušao da manipulira saopštenjima i informacijama u korist političkih interesa pojedinih stranaka.
Ove optužbe još jednom pokreću pitanje kako će se ponašati politički akteri u BiH u predstojećim mjesecima, jer Dodik smatra da opozicija u Srpskoj, koju predvode stranke kao što su SDS i PDP, prečesto sarađuje s međunarodnim faktorima u pokušaju da destabilizuje vlast. On smatra da se ta saradnja koristi za ostvarivanje političkih ciljeva, a da ti ciljevi često nisu u skladu s interesima Republike Srpske. Dodik je naglasio da će SNSD, kao pobjednička stranka, nastaviti da se bori protiv tih pokušaja i da neće dozvoliti da stranci manipulišu sa političkim procesima u BiH.
U odnosu na političku situaciju u Federaciji BiH, Dodik je iznio stav da “Trojka” (koja se sastoji od stranaka SDA, SDP-a i Naše stranke) nije u stanju da prepozna stvarne političke promjene u zemlji. Prema njegovim riječima, “Trojka” je, zbog svojih političkih padova i gubitka političkog uticaja, sklona konfliktima i pokušajima podizanja vlastitog rejtinga kroz konfrontaciju sa SNSD-om. Dodik je istakao da SNSD neće pasti u zamku tih političkih manipulacija, već će ostati posvećen stabilnosti i napretku Republike Srpske, ne dopuštajući da se vlast koristi za profit i političke obračune u BiH.
Za kraj, Dodik je ponovio da će SNSD, zajedno sa svojim partnerima, učiniti sve što je potrebno da zaštiti interese Republike Srpske, te da će se, u skladu s tim, boriti protiv svakog pokušaja stranog uticaja, pa tako i protiv pokušaja da se u BiH instaliraju pravosudne institucije koje bi bile pod političkim uticajem. Dodik je, na kraju, istakao da je SNSD uvijek bio i biće odgovoran prema interesima Republike Srpske, a da opozicija, kako tvrdi, čini sve da udovolji političkim željama Sarajeva, što može imati dugoročne negativne posljedice po stabilnost i budućnost Republike Srpske.