Evropski industrijski divovi pridružili su se trci za stvaranje čišće energije kroz nuklearnu fuziju, novu industriju koja je prvenstveno bila pionir u Sjedinjenim Američkim Državama.

Nuklearna fuzija je nuklearna reakcija u kojoj se više nuklearnih jezgra spaja i pri čemu se stvara teže nuklearno jezgro.

Marvel Fusion sa sjedištem u Minhenu sklopio je partnerstvo s kompanijom Siemens Energy, koja se nalazi na Dax-u, francuskim Thalesom i privatnom njemačkom mašinskom grupom Trumpf, prikupljajući 35 miliona evra u rundi finansiranja koju je vodio tehnološki investitor Earlybird.

Interes za tehnologiju nuklearne fuzije, obećavajući proces koji ne proizvodi dugotrajan radioaktivni otpad i ne predstavlja opasnost od topljenja reaktora, pojačao se posljednjih mjeseci.

Prošle godine sektor je privukao više od 2,3 milijarde eura u finansiranju rizičnog kapitala, prvenstveno kompanijama sa sjedištem u SAD-u.

Za razliku od trenutne proizvodnje nuklearne energije, koja se temelji na fisiji, fuzija može pružiti gotovo neograničeno snabdijevanje energijom s vrlo malim uticajem na okoliš. U teoriji, fuziono postrojenje veličine fudbalske lopte moglo bi čak upravljati velikim gradom poput Londona.

Međutim, iako tehnologija postoji otkako su sovjetski naučnici pokušali da je koriste 1950-ih, nijedna od nekoliko desetina kompanija za nuklearnu fuziju do danas nije uspela da je postigne dok proizvodi više električne energije nego što složeni proces troši.

Kompanija Marvel Fusion tvrdi da će njihova metoda, koja koristi lasere za pokretanje atomskih reakcija umjesto magneta i ekstremne topline, učiniti proces komercijalno održivim za nekoliko godina.

“To je teoretski model, koji je u suštini velika kompjuterska simulacija, a zatim se, korak po korak, potvrđuje u eksperimentalnoj kampanji koja je počela prošle godine”, rekao je izvršni direktor Marvel Fusiona Moritz von der Linden za Financial Times, dodajući da bi validacija trebala biti završena za dvije-tri godine.

Kompanija, koja je osnovana 2019. godine, saopštila je da je njena tehnologija zasnovana na proboju dobitnika Nobelove nagrade iz 2018. Donne Strickland i Gérarda Mouroua, koji su “uspjeli da stvore ultra kratke laserske impulse visokog intenziteta bez uništavanja materijala za pojačanje”.

Većina drugih startupa nuklearne fuzije koristi proces koji se zove magnetno zadržavanje, a neki su privukli velike sume novca od investitora.

U decembru je američki Commonwealth Fusion Systems osigurao skoro 2 milijarde dolara od sponzora, uključujući Tiger Global Management i Billa Gatesa, nekoliko sedmica nakon što je rival Helion prikupio 500 miliona dolara, između ostalih, od investicijske firme Petera Thiela i investitora iz Silicijske doline Sama Altmana.

Partneri kompanije Marvel Fusion su među onima koji se nadaju da će postojeća evropska ekspertiza u oblasti laserske tehnologije pomoći kompanijama na kontinentu da sustignu korak.

“Evropa vjerovatno može napraviti proboj radeći ovo s laserima. Trenutno smo više u fazi izvodljivosti. Moramo pokazati da je spajanje moguće fizički, a ne samo na papiru”, rekao je Thalesov direktor laserskih aktivnosti Franck Leibreich.

Energetska neovisnost u Evropi također se popela na vrh političke agende posljednjih sedmica, uz sve veći strah da bi isporuke gasa iz Rusije mogle biti prekinute ili smanjene u slučaju sukoba u Ukrajini. Njemačkoj, koja sljedeće godine treba zatvoriti svoje posljednje tri nuklearne elektrane, potrebne su čiste tehnologije kako bi nadoknadile izgubljeni kapacitet.

Peter Leibinger, glavni tehnološki direktor u novom partneru Marvel Fusion Trumpfu, rekao je da je porodična kompanija “sretna što zajednički razvija ovu važnu tehnologiju, jer je fuzija suštinska komponenta evropskog i njemačkog energetskog suvereniteta”. No, von der Linden je rekla da će Marvel Fusion, koji ove godine pokreće još jedan krug finansiranja, “potrošiti znatno više novca” na razvoj lasera, upozoravajući da bi prototip elektrane – koja bi koštala milijarde eura – trebao biti podržan javnim investicijama također.