Fudbaleri Fluminensea osvojili su prvu titulu Kopa Libertadores u klupskoj istoriji, pobedom nad Bokom Juniors rezultatom 2:1 (1:0).

Pred oko 75.000 navijača na čuvenoj “Marakani” u Rio de Žaneiru, domaći tim je osvojio prvi ikada trofej šampiona Južne Amerike, ali posle pravog rolerkostera u neverovatnoj atmosferi.

Podsetimo, informacija je da je preko 100.000 navijača Boke prešlo granicu i došlo u Rio, ali ih je na stadionu bilo tek oko 30.000.

Fluminense je bolje otvorio meč, za sve se pitao na terenu i imao posed lopte od preko 80 odsto u svojim nogama.

To je i došlo na naplatu u 36. minutu, kada je najbolji strelac takmičenja, Herman Kano doveo Flusao u prednost.

Kano, kome je ovo bio 13. pogodak u sezoni Libertadoresa, inače je Argentinac koji je burno proslavio gol protiv “svojih” i postao apsolutni heroj Brazilaca, makar među navijačima “trikolora”.

Fluminense je nastavio sa visokim presingom, koji je forsirao Fernando Diniz sa klupe, do kraja poluvremena.

Ali, u drugom su odustali od toga, što je Boka iskoristila. Polako se oslobađala pritiska, da bi u 73. minutu uspela da izjednači.

Luis Advinkula je dugo držao loptu u svojim nogama. Prekaljeni Marselo ispred njega je pustio da se desni bek Boke namesti na levu nogu i pošalje izuzetno precizan udarac u dalji ugao za 1:1.

Od tog momenta uvukla se panika u redove oba rivala, svi su čekali produžetke, a samo je Barbosa bio hrabar da krene u napad.

Tako je u 94. minutu pobegao odbrani po levoj strani, ušao u kazneni prostor i jedan na jedan sa Serhiom Romerom, a onda poslao loptu pored gola.

Otišli smo u produžetke, koje je obeležio Džon Kenedi. Rezervista Fluminensea je doneo prolaz u finale golom protiv Internasionala, a sada i titulu spektakularnim golom u 99. minutu.

Zbog proslave je Kenedi dobio drugi žuti karton, ali brojčanu nadmoć “neutralisao” je levi bek Boke Frank Fabra glupošću, odnosno, udaranjem protivničkog igrača.

Do kraja je Boka napadala, a Fluminense pogodio stativu. I odoleo do kraja, a to je značilo da ceo stadion zaplače, uključujući i velikane kakvi su Marselo i Felipe Melo, koji su u životu prošlo mnogo toga.