Sastanak u Kupresu, nakon kojeg su uslijedila osmijehom popraćena lica učesnika, nagovijestio je mogućnost formiranja nove političke većine u BiH. No, sa starim partnerima vraćaju se i poznate teme.

Na vrhu liste prioriteta nalazi se Izborni zakon BiH, čije izmjene već dugo zagovara HDZ BiH.

Podsjetimo, Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH još 2022. godine usvojio je prijedlog HDZ-a BiH o izmjeni Izbornog zakona, koji predviđa da se članovi Predsjedništva BiH iz Federacije biraju putem dvije odvojene liste. Prema tom prijedlogu, bošnjački član bi bio onaj kandidat s najvećim brojem glasova iz bošnjačkog korpusa, dok bi hrvatski član morao osvojiti najviše glasova, uz uslov da pobijedi u najmanje tri od pet kantona s hrvatskom većinom (Posavski, Zapadnohercegovački, Hercegovačko-neretvanski, Kanton 10 i Srednjobosanski).

S druge strane, Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio je drugi prijedlog Izbornog zakona, koji se fokusira na uvođenje novih tehnologija u izborni proces, no taj prijedlog nikada nije dobio podršku u Domu naroda. Iako su opozicione stranke iz Republike Srpske, uključujući PDP, ranije insistirale na tehničkim izmjenama, sada sve češće izražavaju spremnost da razmotre i zahtjeve koje promoviše HDZ BiH.

Nebojša Vukanović, lider Liste za pravdu i red, nedavno je naglasio važnost rješavanja pitanja legitimiteta hrvatskog člana Predsjedništva BiH kako bi se smanjile političke tenzije u zemlji.

Na tu temu osvrnuo se i predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković, koji je istakao da nijedna dosadašnja parlamentarna većina na državnom nivou nije bila sposobna da završi proces izmjene Izbornog zakona. “Taj proces zahtijeva izmjene Ustava, a dosadašnje većine nisu uspjele postići konsenzus. Mi smo kao opozicija učestvovali na neumskim pregovorima, koji su za mene ostali veliko razočarenje. Međutim, rješenja koja su tada ponuđena, iako ne savršena, predstavljala su korak naprijed za BiH”, izjavio je Konaković.

Dok bošnjačke stranke još nisu iznijele jasan stav o ovoj temi, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno je izjavio da Čović pregovara sa “muslimanima”. “Vjerujem da će Dragan uspjeti postići dogovor kojim će Hrvati dobiti pravo da biraju svog člana Predsjedništva. Ako do toga dođe, SNSD će podržati takve izmjene, bez obzira na trenutne nesuglasice s HDZ-om”, rekao je Dodik.

Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije ‘Pod lupom’, smatra da su promjene Izbornog zakona neophodne kako bi se uskladili s presudama Evropskog suda za ljudska prava. “Da bi se to postiglo, nužno je mijenjati i određene odredbe Ustava BiH. Iako je za ustavne promjene potrebna dvotrećinska većina, političke prilike u BiH su nepredvidive, te je teško reći hoće li Parlamentarna skupština podržati ove izmjene. Ključno je da političari pristupe ovom pitanju racionalno i sa željom da osiguraju stabilnost u zemlji”, rekao je Šehić za Srpskainfo.