Proizvodi pojedinih kompanija, koji su se nalazili na brodu Ever Given, još nisu isporučeni. To je slučaj iako je prošlo skoro tri mjeseca otkako je okončana deblokada Sueskog kanala.

Ikea, Lenovo, britanski proizvođač bicikala Pearson 1860 i kompanija Snuggy UK su među onima čiji proizvodi, koji su vrijedni stotinama miliona dolara, još nisu isporučeni. Svi oni se još nalaze u 18.300 kontejnera broda koje je oduzela egipatska vlast.

“Ne nadamo se da ćemo ove godine vidjeti naše proizvode. Iako smo osigurali njihov prijevoz, vrlo je malo izgledno da ćemo se pravno nagoditi za njih u narednih nekoliko mjeseci, a možda i u sljedećih nekoliko godina”, izjavio je Will Pearson, direktor firme Pearson 1860 koja je na brodu imala proizvode vrijedne više od 100.000 dolara.

Osim kontejnera, oduzet je i sam brod Ever Given koji je u vlasništvu kompanije Evergreen. Uprava Sueskog kanala traži odštetu od 916 miliona dolara zbog gubitaka izazvanih nakon što je brod nekoliko dana bio nasukan, a čime je blokirao kretanje drugih plovila. Pretpostavlja se da se nasukao zbog snažnih udara vjetra.

Iz nekoliko kompanija, čiji su proizvodi bili na Ever Givenu, su saopćili za CNN da uopće ne znaju kakav je status njihovih dobara, te da su isključeni iz pravnog postupka i pregovora o njihovom potraživanju. Ako se i dogovor postigne, deblji kraj bi mogle izvući upravo kompanije i njihove osiguravajuće kuće.

Kompanije bi mogle da proporcionalno plate troškove gubitka, a na to su obavezane pomorskim pravom. Na to je ukazao i Jai Sharma iz advokatskog ureda Clyde & Co. koja zastupa firme, čiji su proizvodi transportovani spomenutim brodom, i njihove osiguravatelje. Pretpostavlja se da je riječ o robi čija je ukupna vrijednost između 600 i 700 miliona dolara.

Iz japanske kompanije Shoei Kisen Kaisha, u čijem je vlasništvu Evergreen, su odbili komentarisati ovaj slučaj. Nisu se oglasili ni iz Uprave Sueskog kanala, piše CNN.