Republički štab za vanredne situacije Srpske je nesnađen u borbi protiv kovida-19 i pri donošenju odluka ponaša se kao Monti Pajton, poručuju sagovornici u emisiji „Izazovi“. Navode, da zbog pogrešnih mjera, najveći teret pandemije nose zdravstveni radnici i privreda koji su na izmaku snage.

  • Pod udarom smo novog talasa pandemije, sve je više pacijenata, a bolnički kapaciteti su gotovo popunjeni, nema dovoljno kadra, ukazuje dr Goran Bjeković i poručuje da su zdravstveni radnici na ivici snage.

On navodi da su ljekari na prvoj liniji odbrane od kovida-19, a od svoje plate ne mogu da podmire ni osnovne potrebe.

  • Ova ponuda predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da će dati neku jednokratnu pomoć, koju sam ja svojevremeno nazvao sadakom, u startu sam vidio da se on ugrizao za jezik što je to rekao – rekao je Bjeković i dodao da jednokratna pomoć od 400,500 maraka…neće riješiti ključne probleme.
  • Zar misle da će zdravstveni radnici nastaviti da rade u ovim nemogućim uslovima. Svi samo pitaju o platama, nemaju od čega da žive. Morate da shvatite da ljekar specijalista ne može sa svojom platom zadovoljiti prosječnu potrošačku korpu, a vi tapšete doktore i medicinske sestre po leđima – rekao je Bjeković.

On je naveo da su potrebne konkretne mjere.

  • Preduzmite nešto da spasite Republiku Srpsku, ako se ne riješi pitanje zdravstvenih radnika u RS, vi nećete imati Republiku Srpsku – poručio je Bjeković.

Govoreći o problemu pri nabavci vakcina, Bjeković je na naveo da je pogubno to što vakcine u BiH postaju političko pitanje.

On je rekao da mu je žao što rukovodstvo Republike Srpske, pa i Federacija BiH, te Predsjedništvo BiH nisu uplatili određenu svotu novca Srbiji da vakcinišemo narod u BiH.

Istovremeno, privrednici ukazuju da Republički štab za vanredne sutuacije selektivno donosi mjere, te da je najviše na udaru realni sektor.

  • Na inicijativu ugostitelja da se od ponedjeljka omogući rad bar bašti, opet smo dobili negativan odgovor, kaže Miloš Stanišić iz Udruženja ugostitelja „HoReKa Republike Srpske“. On navodi da su predložili Kriznom štabu deset mjera koje bi pomogle privredi, ali od toga za sada ništa.

-Da se uvede u zakon jedna tačka da na platu od 1000 KM doprinosi budu 250 KM, čime bi se pomoglo radnicima. I ta mjera nije ni odbijena, ali nije ni prihvaćena, kaže Stanišić.

Novom odlukom Kriznog štaba, frizeri od ponedjeljka počinju sa radom. Oni, ali i drugi radnici u uslužnoj djelatnosti tvrde da su nepravedno tretirani kao mjesta zaraze, što, kako kažu nije tačno. Ogorčeni su na rad Kriznog štaba.

  • Republički štab za vanredne situacije Srpske je kao Monti Pajton, nemaju veze sa životom i nesnađeni su u ovoj situaciji, rekla je Dijana Stevanović, vlasnica Frizersko-kozmetičkog salona „Dijana S“ iz Bijeljine.

Ona je naglasila da je pogubno da se Krizni štab i nakon godinu dana nije sastao sa privrednicima da bi se došlo do zajedničkog rješenja kako prevazići teškoće tokom pandemije.