Piše; Jasna Milešević, Direktor Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa Republike Srpske

Nekropole sa stećcima u Nevesinju, Mrkonjić Gradu, Berkovićima, Crvene stijene na Romaniji, rječica Cvrcka u Kotor Varošu – sve su to dijelovi naše bogate baštine koja svjedoči o trajanju i opstanku generacija na ovim prostorima. Ona predstavlja snagu prošlosti i garant budućnosti. Na nama je da ovu baštinu čuvamo.

Baština nije samo naslijeđe, ona je i ogledalo naše svijesti i savjesti – prema samima sebi, ali i prema svijetu. Postoji svijest o tom blagu, ali se ona mora kontinuirano unapređivati.

Ljepota jednog stećka, vodeničkog kola ili gipsane štukature na staroj fasadi – sve su to odrazi naše duše. Prošlost nam pruža snagu, a budućnost garant. Na nama je da prepoznamo tu silu koja nas vodi.

Pred nama su novi izazovi u očuvanju ovog nasljeđa. Već smo započeli neke projekte, dok se drugi privode kraju. Naša snaga i kapaciteti se ogleda u projektima kao što su završena dokumentacija za obnovu spomenika na Šehitlucima i očekivana obnova Sat kule u Banjaluci. To su činjenice koje nam daju snagu za dalje.

Najveći izazovi leže u slojevitosti projektnih zadataka, koji zavise od stanja objekata ili zaštićenih lokacija, kao i od materijalnih resursa. Međutim, spremni smo suočiti se s tim izazovima. Obnova spomenika na Šehitlucima je u toku, a očekuje se i obnova stare crkve brvnare u Romanovcima kod Gradiške. Poseban fokus bit će na obnovi sakralnog nasljeđa u Hercegovini – u Gomiljanima i Dubljanima.

U kompleksnoj godini iza nas, uspjeli smo proglasiti nepokretnim kulturnim dobrima nekropole sa stećcima, koje su nebrušeni dijamanti naše baštine. To su biseri naše kulture kojima bi trebalo posvetiti još veću pažnju, jer ovaj fenomen je zaštićen i od strane Uneska. Prošle godine, zaštićene su nekropole na Morinama, u opštini Nevesinje, poznata i kao “Svatovsko groblje”, i u Baljvinama, opština Mrkonjić Grad, na Tešanovića Krčevinama, sa jedinstvenom predstavom neobične životinje.

Ovo nas ohrabruje i pokazuje da bdijemo nad baštinom od Trebinja do Novog Grada. Usvojena je odluka o zaštiti srednjovjekovne nekropole stećaka “Radovac” u selu Potkom, opština Berkovići, kao kulturnog dobra od velikog značaja.

Posebna pažnja posvećena je i očuvanju bisera narodnog graditeljstva, poput vodenice porodice Vujičić na Bjelavi, opština Foča. Ovaj dragulj našeg nasljeđa vraća nas u neka mirnija i toplija vremena.

Osim toga, svjesni smo i bogatstva urbanih zona, referentnih tačaka prepoznavanja naših gradova. Zaštićena je zgrada Banske uprave u Banjaluci, te su u toku radnje koje prethode zaštiti Gospodske ulice i zgrade bivše Hipotekarne banke – danas Palata Republike.

U zaštiti prirodne baštine, zaštićene su Crvene stijene na Romaniji, čije markantne konture odražavaju snagu ovog kraja, kao i rječica Cvrcka, koja krasi međe opština Kotor Varoš i Kneževo. Brinuli smo, istraživali i čuvali prirodno nasljeđe poput Neretve, Vitoroga, Rzava i šuma Starčevice.

Kultura čuvanja i zaštite prirodnog i istorijskog nasljeđa ne dolazi sama po sebi. U ovoj misiji sve institucije i poluge društva, od porodice do države, moraju zauzeti ključno mjesto. Ključ za nacionalni ponos i osjećaj pripadnosti leži u edukaciji i znanju. Svi se moramo učiti vrijednostima i potencijalima koje sami imamo, postajući tako najčvršći čuvari i najbolji ambasadori našeg nasljeđa.