Region

NIS podnio OFAC-u novi zahtjev za dobijanje posebne licence za rad poslije 1. jula

NIS podnio OFAC-u novi zahtjev za dobijanje posebne licence za rad poslije 1. jula
Naftna industrija Srbije zatražila je od Kancelarije za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD novu posebnu licencu kako bi se kompaniji omogućilo nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti posle 1. jula, saopštio je danas NIS.

Ministarstvo finansija SAD izdalo je 16. juna posebnu licencu kojom se kompaniji NIS omogućava nastavak operativnih aktivnosti zaključno sa 1. julom 2026. godine.

U zahtjevu se ističe značaj kompanije NIS za uredno snabdijevanje domaćeg tržišta i energetsku stabilnost Republike Srbije i ukazuje na pregovore o promjeni vlasničke strukture NIS-a za koje je OFAC u nekoliko navrata produžavao licencu, a posljednja je izdata sa važenjem do 1. jula tekuće godine.

OFAC je mađarskom MOL-u, takođe, produžio licencu za pregovore o kupovini ruskog vlasništva u NIS-u do 1. jula. Američki OFAC je 9. oktobra 2025. uveo sankcije NIS-u zbog većinskog ruskog vlasništva.

Izvor:RTRS