Ekonomija

Nova Željezara Zenica pred ključnim odlukama, između stečaja i oporavka

Nova Željezara Zenica pred ključnim odlukama, između stečaja i oporavka

Nakon što je Vlada Federacije BiH imenovala vanrednu upravnicu u Novoj Željezari, nadležni sud bi uskoro trebalo da verifikuje to imenovanje, dok je za 25. jun zakazano ročište u vezi sa stečajnim postupkom koji je ranije predložila uprava kompanije.

Kazao je to za “Nezavisne novine” Rašid Fetić, predsjednik Sindikata Nove Željezare Zenica, ističući da se radnici trenutno nalaze u svojevrsnom vakuumu i čekaju odluke suda i nadležnih institucija.

Radnici se nadaju pokretanju proizvodnje u septembru

“Radnici se nadaju da bi proizvodnja u Novoj Željezari mogla ponovo biti pokrenuta u septembru”, rekao je Fetić.

On pojašnjava da radnici podržavaju aktivnosti pokrenute kroz poseban zakon o Željezari, naglašavajući da je cilj sačuvati fabriku, radna mjesta i omogućiti nastavak proizvodnje.

“Raspoloženje je sigurno bolje nego prije mjesec dana, kada se intenzivno govorilo o gašenju i zatvaranju fabrike. Radnici podržavaju odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i pozdravljaju poteze koji imaju za cilj spas Željezare, očuvanje radnih mjesta i, u konačnici, industrije u Federaciji BiH”, rekao je Fetić.

Vanredni upravnik kao ključni korak

Govoreći o narednim koracima, istakao je da će jedan od ključnih trenutaka biti imenovanje vanrednog upravnika, koji će preuzeti upravljanje kompanijom i odgovornost za donošenje važnih odluka.

“Vanredni upravnik će imati sve nadležnosti i preuzeti odgovornost za vođenje kompanije. Potrebno je formirati kvalitetan tim, nastaviti saradnju sa institucijama i krenuti u nabavku sirovina kako bismo najkasnije do jeseni ponovo potpalili visoku peć”, kazao je Fetić.

Dodao je da Sindikat ne razmišlja samo o trenutnom rješavanju problema, već i o dugoročnoj budućnosti jednog od najvažnijih industrijskih giganata u zemlji.

“Ne razmišljamo kratkoročno. Vjerujemo u budućnost Željezare. Uz određena ulaganja i stručne ljude moguće je osigurati njen opstanak. Najvažnije je da postoje ljudi koji žele sačuvati ovu fabriku”, poručio je.

Fetić je naveo da radnici i dalje obavljaju neophodne aktivnosti u pogonima te da će za ponovno pokretanje proizvodnje biti potrebno osigurati znatna sredstva za nabavku osnovnih sirovina.

“Radnici su iskoristili dio godišnjeg odmora, ali su se vratili u fabriku i rade ono što je potrebno. Najveći izazov biće nabavka koksa i rude, za šta će biti potrebno između 50 i 60 miliona KM. Nakon toga možemo osigurati proizvodnju za naredna dva do tri mjeseca”, rekao je.

Prema njegovim riječima, dodatna ulaganja biće potrebna i u postojeće proizvodne kapacitete.

“Na visokoj peći i u Čeličani postoji oprema i materijal koji zahtijevaju određena ulaganja u narednom periodu. Vjerujem da bismo novu godinu mogli dočekati u znatno pozitivnijoj atmosferi i sa jasnijom perspektivom za fabriku”, kazao je Fetić.

Radnici vjeruju u opstanak Željezare

Osvrćući se na postupak pred sudom, rekao je da očekuje profesionalno postupanje institucija te da bi cijeli proces konačno trebalo da bude okončan.

“Nemam razloga ni da vjerujem ni da ne vjerujem sudu. Oni treba da postupaju po svojoj savjesti i ovu agoniju privedu kraju”, poručio je.

Među zaposlenima i dalje prevladava uvjerenje da treba vjerovati u opstanak fabrike, iako konačan ishod zavisi od sudskih i institucionalnih odluka.

“Stečaj nije dobra opcija i smatramo da nije osnovan. Vrijeme će pokazati”, kazao je Fetić, dodajući da i u slučaju otvaranja stečajnog postupka očekuju da on bude vođen na način koji bi omogućio nastavak proizvodnje.

Podsjetimo, u februaru ove godine pokrenut je prethodni postupak radi utvrđivanja uslova za otvaranje stečajnog postupka nad Novom Željezarom Zenica.

Za privremenog stečajnog upravnika imenovan je Jasmin Hadžirašidović iz Zenice.

U međuvremenu, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je 11. juna Prijedlog zakona o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica.

Kako je ranije za “Nezavisne novine” rekao Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona, usvajanje zakona predstavlja priliku za oporavak kompanije, ali ne i konačno rješenje njenih problema.

“Neki ga nazivaju zakonom za spas Željezare, ali ovo je prije zakon za posljednju šansu. Usvajanjem ovog zakona apsolutno nisu riješeni problemi koji su nas doveli u ovu situaciju, ali se otvara nova perspektiva”, kazao je Mujkanović.

Foto: Nova Željezara/Facebook

Izvor:Nezavisne