Kako će izgledati sastav Skupštine Grada Banjaluka, ko će imati većinu, a ko je najbliži poziciji predsjednika.

Pitanja su ovo oko kojih se već mjesec dana lome koplja u Banjaluci.

Nakon lokalnih izbora bilo je jasno da će Skupština Grada imati raznovrstan sastav, što je otvorilo prostor za spekulacije o mogućim koalicijama i raspodjeli ključnih funkcija.

Poznato je da je lider SNSD Milorad Dodik ranije rekao kako ta stranka “ne može obezbijediti skupštinsku većinu i da ide u opoziciju”.

Stanivuković je u međuvremenu obavio konsultacije sa predstavnicima političkih stranaka koji imaju odbornike u novom skupštinskom sazivu, ali po svemu sudeći za sada nema skupštinsku većinu.

Za većinu treba 16 ruku, a u gradsku skupštinu ulazi 11 odbornika SNSD, 7 PDP, po dva SP, DEMOS, US, SPS i Narodni front, te po jedan iz Nezavisnog pokreta “Svojim putem” – Igor Radojičić i pokreta “Za pravdu i red”. Pored njih, u skupštinu ulazi i Saša Čudić ispred nacionalnih manjina.

Nepoznato je i ko će tačno iz SNSD sjediti u odborničkim klupama jer je Dodik ranije najavio da će o tome odlučiti stranka.

Ono što je jedino poznato jeste da u skupštinske klupe definitivno ne ulaze Vlado Đajić, Goran Talić, Mladen Ilić i Srđan Amidžić.

Ko će preuzeti fotelju
Pored toga, zbog odredbi Izbornog zakona BiH, koje je ranije nametnuo Kristijan Šmit, pojedini odbornici mogli bi doći na udar zbog nespojivosti funkcija.

Riječ je o Neveni Todorović, koja bi u skupštinu trebala ući ispred SNSD, a koja je direktorka Doma zdravlja Banjaluka, Nevenu Staniću iz US, koji je direktor Gradske razvojne agencije i Petru Jokanoviću iz SP koji je direktor Centra za predškolsko obrazovanje i vaspitanje Banjaluka.

O tome ko će na kraju tačno sjediti u odborničkim klupama trebalo bi se znati na konstitutivnoj sjednici gradskog parlamenta koju, po pravilniku, saziva predsjednik Skupštine Grada starog saziva. U ovom slučaju to je Ljubo Ninković (SNSD).

Osim o imenima budućih odbornika i skupštinske većine u Banjaluci se već mjesec dana raspravlja i o tome ko bi mogao biti novi predsjednik Skupštine Grada.

U opticaju je ranije bilo 6 imena, među njima i Vlado Đajić, ali s obzirom na to da on ne ulazi u gradski parlament u igri je ostalo 5 imena.

Kao najizgledniji kandidati spominju se Goran Selak, predsjednik Socijalističke partije Srpske, koji je preuzeo odbornički mandat, Dragan Lukač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i visoki funkcioner SNSD, te Smiljana Moravac-Babić, odbornica PDP.

Ime Babićeve se, naime, pominje kao kompromisni izbor ukoliko se gradonačelniku Drašku Stanivukoviću prepusti odgovornost za vođenje gradske skupštine.

Jedini održao riječ
Pored ova tri, u opticaju su još dva imena koja se često pominju po gradskim kuloarima, a to je Boguljub Zeljković iz SNSD i Nebojša Drinić iz PDP.

Zanimljivo je da je Drinić, koji je potpredsjednik Gradskog odbora PDP jedini poslanik iz Narodne skupštine RS, od njih 36 koliko ih se našlo na odborničkim listama svojih stranaka, koji je prihvatio odbornički mandat u Skupštini Grada.

Svi ostali poslanici koji su bili na odborničkim listama, i osvojili mandat, odustali su od njega, pa je tako Drinić jedini poslanik koji je ispunio obećanje dato glasačima.

 

Da li će na kraju neko od ovih pet odbornika koji se pominju kao mogući predsjednici gradske skupštine zasjesti na njeno čelo ostaje da se vidi.

Naime, ključni korak u odlučivanju o budućem predsjedniku jeste formiranje stabilne skupštinske većine. Bez stabilne većine biće teško izabrati predsjednika.

Ostaje da se vidi kako će se odvijati pregovori i formirati nova skupštinska većina, a ključnu ulogu u svemu na kraju bi, ipak, mogao da odigra SNSD.