Ambasada Srbije u BiH odustala je od organizacije prijema povodom Dana državnosti i Dana vojske Srbije u Sarajevu, navodeći kao razlog bezbjednosni rizik i medijske pritiske. Ova odluka izazvala je burne reakcije u srpskim krugovima, gdje je ocijenjena kao ozbiljan diplomatski presedan.

U saopštenju Ambasade Srbije navedeno je da je događaj, planiran za 13. februar u hotelu „Hils“ na Ilidži, otkazan nakon medijskih izvještaja i ocjena o mogućim bezbjednosnim prijetnjama. Nakon što je rukovodstvo hotela odlučilo da ne ugosti prijem, ambasada se zahvalila na profesionalnosti i potvrdila otkazivanje događaja putem društvene mreže „Iks“.

Dan državnosti Srbije obilježava se 15. februara, u znak sjećanja na početak Prvog srpskog ustanka 1804. godine, kao i donošenje Sretenjskog ustava 1835. godine – prvog modernog ustava Srbije.

Među prvima koji su reagovali na planirani prijem bio je direktor Memorijalnog centra „Sarajevo“ Ahmed Kulanić, koji ga je okarakterisao kao provokaciju i nepoštovanje žrtava ratnih sukoba u BiH.

– Vojska Srbije, kao nasljednica Vojske Jugoslavije, bila je direktno uključena u događaje koji su doveli do genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva i drugih zločina. Održavanje ovakvog prijema na Ilidži, koja je bila poprište ratnih dešavanja, samo dodatno produbljuje negativne konotacije i uznemirava građane – rekao je Kulanić, prenose lokalni mediji.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak takođe je kritikovao planirani događaj, ističući da je riječ o „otvorenoj provokaciji“.

– Odluka da se Dan vojske Srbije obilježava u Sarajevu pokazuje potpunu neosjetljivost prema žrtvama i predstavlja pokušaj provociranja. Građani BiH ne mogu i nikada neće slaviti vojsku koja ih podsjeća na genocid i najstrašnije ratne zločine – izjavio je Isak.

S druge strane, zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović ocijenio je pritiske na Ambasadu Srbije kao ozbiljan diplomatski incident.

– Pritisak medija i političara iz Sarajeva na Ambasadu Srbije da otkaže obilježavanje svog državnog praznika nezapamćen je diplomatski skandal – poručio je Goganović za Srnu.

Dodao je da bi, ukoliko je potrebno, pomogao u organizaciji obilježavanja praznika na teritoriji Republike Srpske, isto kao što bi postupio i u slučaju drugih država koje bi se našle u sličnoj situaciji.

Goganović je podsjetio da je Ministarstvo odbrane BiH bez problema obilježilo Dan Oružanih snaga u Ambasadi BiH u Beogradu, bez negativnih reakcija.

– Šteta je što pojedinci svojim postupcima pokazuju da im nije stalo do regionalne saradnje, koja je ključna za evropske integracije. Ovakvo ponašanje može se smatrati i kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, imajući u vidu da je Srbija jedan od njegovih garanta – zaključio je Goganović, prenosi Glas Srpske.