Djeca sa smetnjama u razvoju koja su do kraja prošle godine koristila lijekove iz inostranstva, odnosno one koji nisu registrovani u BiH i nema ih na našem tržištu, našla su se u problemu zbog novog Zakona o zdravstvenom osiguranju Republike Srpske. Njime su izmijenjena pravila na osnovu kojih je, do sada, Fond zdravstvenog osiguranja refundirao nabavku terapije u inostranstvu.
Predsjednik gradiškog Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima, Dragoslav Šinik, za BL portal objašnjava da je propisana procedura za nabavku ovakvih lijekova sada komplikovana i dugo traje, a to mnogi mališani ne mogu da čekaju.

,,Sada Fond zdravstvenog osiguranja, da bi refundirao lijek koji nije na listi A, traži da kada roditelj podnese zahtjev za refundaciju donese i konzilijarno mišljenje. Ukoliko, na primjer, UKC Republike Srpske formira konzilijum i potvrdi da je djetetu potreban lijek, refundacija ide na teret zdravstvene ustanove. Sad nastaje i problem zbog potrebe formiranja ogromnog broja konzilijuma, jer oni nisu isti za svaki zdravstevni problem naše djece. Svaki klinički centar bi, prema ovome, trebao da formira konzilijume, što je samo po sebi proces, a djeci je lijek potreban svaki dan“, objašnjava Šinik i pita zašto se stavlja i ovaj teret na leđa roditelja čija se djeca ionako bore sa teškim problemima.

I tu nije kraj. Roditelji djece sa smetnjama u razvoju, kao i sa rijetkim bolestima, imaju još jedan problem, jer Fond zdravstvenog osiguranja ne priznaje više mišljenje zdravstvenih ustanova u Srbiji, gdje se pacijenti iz Republike Srpske upućuju zbog adekvatnijeg liječenja.

,,U Srbiji ljekar propiše djetetu terapiju, a onda se, po novom Zakonu, ponovo moramo obratiti ustanovi koja nas je uputila tamo da to mišljenje pobije ili potvrdi. To je apsurdno. U krajnoj liniji, nas ne zanima ko će lijekove refundirati, jer su nam oni neophodni, a izuzetno su skupi“, kaže Šinik i apeluje da se nađe rješenje.

Sa ovim je saglasana i predsjednica Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske Biljana Kotur, koja kaže da je ono zašta su se borili sada praktično izbrisano.

,,Mi smo ranije imali refundaciju na osnovu nalaza specijaliste da je lijek potreban, računa za lijek, kao i kartice koja potvrđuje da vi imate rijetku bolest. Na taj način smo prevazišli mnogobrojne probleme koje osobe sa rijetkim bolestima imaju svugdje, a to je upravo nedostupnost lijekova koje kupujemo u inostranstvu. Mnogi ovdje nemaju ni doktora, nego se liječe u Srbiji i Hrvatskoj. Ima toliko rijetkih bolesti da nema mogućnosti da se ovdje obave svi nalazi uz adekvatnu podršku. Mi u Republici Srpskoj nemamo metabologa, a mislim da nema ni imunologa za odrasle. Najprometnija odjeljenja u bolnicama imaju mali broj ljekara koji ne stižu sve, pa samim tim ni da se posvete osobi koja ima rijetku bolest“, objašnjava Kotur za BL portal.

Osobe sa rijetkim bolestima su, na neki način, do ovog zakona bile prepoznatljive i znalo se da oni ne mogu da čekaju, kaže Kotur i napominje da su u proteklih sedam godina radili zajedno sa institucijama u traženju najboljih rješenja.

,,Nismo mogli očekivati da će nas na ovakav način bukvalno obrisati. Znaju svu našu borbu. Ako su htjeli da izvrše određene kontrole, sumnjali u zloupotrebe, pa im je to bio razlog, onda su trebali i da osmisle na koji način će se izdavati konzilijarna mišljenja. Institucije su trebale da naprave put između Fonda i UKC-a Republike Srpske, a ne da na nas i taj teret stavljaju“, ističe Kotur i napominje da situacija sa refundiranjem liči na povratak sms porukama za sakupljanje novca za liječenje.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za BL portal kažu da postupaju u skladu sa novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju. Priznaju da Zakonom nije predviđena mogućnost refundacije lijekova koji se ne nalaze na listi lijekova koji se izdaju na recept, dok je ranije, u izuzetnim situacijama, postojala ta mogućnost.

,,Međutim, svjesni potrebe da su za pojedina teška hronična oboljenja, posebno u dječijoj populaciji, potrebni lijekovi koji se ne nalaze na listi lijekova Fonda koji se izdaju na recept i za koje smo ranije refundirali troškove, već smo pokrenuli proceduru da te lijekove za koje se najčešće traže refundacije uvrstimo na listu A1. Na ovoj listi se, inače, nalaze lijekovi koji nisu registrovani u BiH, ali su potrebni i nemaju alternativu u liječenju pojedinih oboljenja. Na ovaj način ćemo omogućiti na teret Fonda određene lijekove koje, između ostalog, koriste i oboljeli od rijetkih bolesti, kao i djeca sa poteškoćama u razvoju”, naglašavaju u Fondu zdravstvenog osiguranja.

Ujedno demantuju da se proces refundacije sada prenosi na zdravstvene ustanove. Fondu se i dalje predaju zahtjevi za refundaciju i utvrđivanje osnovanosti zahtjeva za refundaciju vrši Komisija stručno-medicinskih konsultanata Fonda.

,,Novina je što je sada za lijekove koji se primjenjuju u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, a ne nalaze se na našoj bolničkoj listi i listi citostatika, potreban prijedlog konzilijuma bolnice. Fond nije zdravstvena ustanova i mi ne možemo da formiramo konzilijum. Napominjemo da bi ljekari iz Srpske koji za osiguranike predlažu liječenje u Srbiji, trebalo da budu upoznati sa zdravstvenim stanjem tih pacijenata i da u zdravstvenom kartonu imaju podatke o pacijentima, bez obzira gdje su oni liječeni”, zaključuju u Fondu.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske za BL portal kratko su poručili da se o ovom pitanju neće oglašavati.

Kako saznajemo, predstavnici udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju i rijetkim bolestima danas će se sastati sa direktorom UKC-a RS.