Među zaposlenima u Kancelariji za reviziju institucija BiH od prije nekoliko dana kruži prijedlog novog Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, koji, kako tvrde dobro upućeni u sadržaj tog dokumenta, predstavlja skandalozan primjer zloupotrebe službenog položaja, kršenja važećih zakonskih propisa i diskriminacije s ciljem da neki od ključnih rukovodilaca, po isteku mandata na rukovodnoj poziciji, zadrže posao u toj instituciji, kao i da “nacrtaju“ uslove za sebe i za podobne i poslušne saradnike.

Kako navode anonimni sagovornici, uslovi koje definiše prijedlog nove sistematizacije diskriminatorni su jer u potpunosti eliminišu ogromnu većinu zaposlenih u Kancelariji za reviziju institucija BiH, a favorizuju aktuelne rukovodioce, za koje su dopisani uslovi koje većina zaposlenih ne mogu da ispune.

Klasično namještanje pozicija i uhljebljavanje članova odlazećeg menadžmenta ilustruju uslovi koji su navedeni za radno mjesto Načelnika službe za pravne, finansijske i opšte poslove. Oni koji bi eventualno htjeli da konkurišu za to radno mjesto, morali bi da ispune najstrožije moguće uslove – da imaju 10 godina radnog iskustva, od čega 5 godina na rukovodećoj poziciji, te najmanje 3 godine radnog iskustva u oblasti revizije javnog sektora. Ni to, međutim, nije dovoljno, budući da bi kandidat za tu poziciju, prema novoj sistematizaciji, trebalo da ima položen pravosudni ispit?!

Riječ je o neviđenom bezobrazluku, budući da su uslovi za pomenuto radno mjesto, kako tvrde upućeni, “nacrtani“ za aktuelnog zamjenika glavnog revizora Jasmina Pilicu, kome uskoro ističe mandat rukovodioca u Kancelariji za reviziju institucija BiH. Upozorava se i na činjenicu da postavljene uslove za poziciju Načelnika službe za pravne, finansijske i opšte poslove ne može ispuniti niko iz Kancelarije za reviziju institucija BiH, a pogotovo van te institucije. Pravosudni ispit, koji očigledno predstavlja “eliminatorni” uslov za “nacrtanu” poziciju, nije položio niko osim, gled čuda, Jasmina Pilice.

Oni koji su crtali uslove, očigledno su, međutim, zaboravili ili svjesno ignorisali Zakon o reviziji, koji zabranjuje mogućnost ponovnog imenovanja glavnog revizora i zamjenika revizora. Kreatori prijedloga nove sistematizacije takođe su, tvrde upućeni, zaboravili na činjenicu da pozicija Načelnika službe za pravne, finansijske i opšte poslove pripada kvoti kadra koji se popunjava iz reda srpskog naroda, pa bi imenovanjem Jasmina Pilice na tu poziciju predstavnici tog naroda bili dodatno diskriminisani i oštećeni.

Vjeruje se da je prijedlog nove sistematizacije „kapitalno“ djelo aktuelnog glavnog revizora Hrvoja Tvrtkovića, koji na taj način pokušava da vrati „uslugu“ svom zamjeniku Pilici. Naime, Pilica je, prema tvrdnjama dobro upućenih, nakon Tvrtkovićevog imenovanja na poziciju glavnog revizora, donio odluku da „zaledi“ Tvrtkovićevo radno mjesto sa kog je imenovan na poziciju prvog čovjeka Kancelarije za reviziju inistitucija BiH. Na taj način Pilica je takođe prekršio postojeće zakonske akte koji zabranjuju „zaleđavanje“ rukovodnih radnih mjesta u bilo kojoj instituciji BiH.

Sistem „ruka ruku mije“, koji provode Tvrtković i Pilica, predstavlja zloupotrebu rukovodećih položaja u Kancelariji za reviziju inistitucija BiH, tvrde dobro upućeni izvori, te dodaju da su slični diskrimintorni uslovi u prijedlogu nove sistematizacije predviđeni i za pozicije rukovodioca za metodologiju i kontrolu kvaliteta, te rukovodioca za finansijsku reviziju ili reviziju učinka, koji su, na osnovu uslova, „nacrtani“ za ljude bliske sadašnjem rukovodstvu Kancelarije za reviziju inistitucija BiH.

Sve što se događa u toj instituciji u posljednje vrijeme, posebno na planu zapošljavanja i zahtjeva za novim zapošljavanjem, upozoravaju izvori, predstavlja ne samo nezakonito ponašanje već i vrhunsko licemjerje, budući da državni revizori u kontrolama i revizijama koje provode u institucijama BiH žestoko sankcionišu upravo takve slučajeve, te daju rigorozna i restriktivna mišljenja i za mnogo manje vidljiva pomjeranja i opise radnih mjesta sistematizovanih u institucijama BiH. Zbog toga je većina zaposlenih u Kancelariji za reviziju institucija BiH spremna da se suprotstavi usvajanju tako napisanog prijedloga nove sistematizacije, koji, kako se zaključuje, nanosi ozbiljnu sramotu i ruši teško stečeni dignitet te institucije.