Republika Srpska i Srbija će prvi put zajedno obilježiti Sretenje, što predstavlja važan simbol zajedništva i nacionalnog jedinstva, izjavio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić gostujući na TV Pink.On je naglasio da će se Sretenje obilježiti na državnom nivou i u Republici Srpskoj i u Srbiji, naglasivši značaj ovog događaja za srpski narod s obe strane Drine.

“Ovo je prvi put da zajedno slavimo Sretenje, što je važno i sa stanovišta našeg identiteta i državotvornosti”, rekao je Stevandić.

Dodao je da je ovo istorijski trenutak koji pokazuje snažnu vezu između Republike Srpske i Srbije.

“Važno je da Srbi s obe strane Drine njeguju zajedničke praznike i tradiciju, jer nas to čini jačima i ujedinjenijima. Ove godine ćemo to obilježiti na poseban način, uz državne ceremonije i prisustvo najviših zvaničnika”, naglasio je Stevandić.

Tokom gostovanja, govorio je i o pokušajima usvajanja zakona o nevladinim organizacijama u Republici Srpskoj, ističući da je to treći pokušaj da se uvedu pravila koja će spriječiti zloupotrebu stranih donacija za političke ciljeve.

“Vidimo da su u Mađarskoj fondacije koje su se bavile navodnom promocijom marginalizovanih grupa zapravo koristile sredstva za finansiranje opozicionih partija. Slična situacija se dešava i kod nas, gdje se veliki dio novca koristi za političke ciljeve, a ne za stvarne potrebe društva”, naveo je Stevandić.

On je naglasio da je takva praksa postala prepoznatljiva širom svijeta i da su pojedine države već preduzele mjere kako bi zaštitile svoj politički sistem.

“Sigurno je da je bilo novca koji je i upotrebljen za marginalizovane grupe. Ne možemo sve negirati, ali čini se da je veliki dio novca iskorišten za političke ciljeve i da se upravo volja naroda ne ostvaruje, nego da se ostvaruje volja onih koji taj novac upotrebljavaju”, dodao je Stevandić.

Komentarišući međunarodne odnose, Stevandić se osvrnuo na aktuelne poteze bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trampa, posebno u vezi s njegovim stavom prema Haškom sudu.

“Tramp je odlučio da se obračuna sa strukturama duboke države i ponovo je objavio rat Haškom sudu. Postavlja se pitanje ko uopšte ima pravo da sudi velikim silama”, rekao je Stevandić.

Osvrnuo se i na Ilona Maska, koji je, prema njegovim riječima, sada na čelu Ministarstva za efikasnost vlade i provjerava rad demokrata, uključujući i članove klana Klinton.

“Oni su taj novac otkrili da je upotrijebljen od američkih poreskih obveznika i da se on dijeli. Znači, on se plasira na neke ciljeve, a onda oni koji ostvaruju te ciljeve vraćaju tim istim strukturama”, naveo je Stevandić.

Govoreći o političkim procesima u BiH, Stevandić je ocijenio da su međunarodni faktori direktno umiješani u suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

“Dodik se sudi po zakonu koji je donio Kristijan Šmit, a koji uopšte nije legitimno usvojen u Parlamentu. To jasno pokazuje da je cijeli proces politički motivisan”, naglasio je Stevandić.

Prema njegovim riječima, cilj takvog postupka je eliminacija Dodika iz političkog života i slanje poruke svim budućim liderima da ne mogu donositi odluke van okvira koje su postavile strane sile.

“Nije ovo samo napad na Dodika, već pokušaj da se uništi institucija predsjednika Republike Srpske. Ako se on ukloni, svima koji dođu poslije njega biće jasno da ne smiju da djeluju van zadatih okvira”, rekao je Stevandić.

Osvrnuvši se na stanje na Kosovu, Stevandić je izrazio zabrinutost zbog predstojećih izbora i mogućnosti neregularnosti.

“Kurti kontroliše novac, vlast i resurse. Pokušava da pronađe ljude poput Rade Trajković, koji će se predstaviti kao srpski predstavnici, a zapravo raditi protiv srpskih interesa”, kazao je Stevandić.

Naglasio je da je jedinstvo Srba ključno u ovom trenutku, jer su pokušaji da se razbije politička snaga srpskog naroda prisutni ne samo na Kosovu, već i u BiH, Crnoj Gori i Hrvatskoj.

“Svaki put kada žele da oslabimo, prvo nam prekidaju komunikaciju sa Srbijom. Zato je važno da ostanemo povezani i da ne dozvolimo da nas podijele”, zaključio je Stevandić.

Dodao je da Republika Srpska ima iskustvo suočavanja s političkim pritiscima i da je ranije preživjela obojene revolucije i bombardovanja.

“Republika Srpska je bombardovana prije Srbije. Prvo su nas gađali 1995. godine, pa onda Srbiju 1999. Mi smo oni koji Srbiji javljaju kako će to da izgleda”, rekao je Stevandić.

Osvrnuvši se na geopolitičku situaciju, Stevandić je istakao da su promjene u međunarodnim odnosima nepredvidive, ali da trenutni procesi mogu donijeti pozitivne rezultate za srpski narod.

“U ovom momentu nam to odgovara, koliko će trajati – vidjećemo. Ali taj postupak protiv Dodika definitivno ima političku konspiraciju. Cilj je da se Dodik skloni iz političkog života”, rekao je Stevandić.

Zaključio je da svi budući lideri Republike Srpske moraju biti svjesni pokušaja međunarodnih faktora da utiču na odluke unutar BiH i da je važno očuvati političku stabilnost i nacionalno jedinstvo.