Tragedije na gradilištima ponovo otvaraju pitanje zaštite radnika

Skoro da nema ljeta bez jedne tragedije na gradilištu. Dok nadležni apeluju, iz Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti traže konkretno rješenje za radnike tokom vrelih ljetnih dana.
Predsjednica Sindikata Dragana Vrabičić ističe da je cilj da se uvede sistem po kojem bi se radno vrijeme prilagođavalo, odnosno da se ranije počinje ili kasnije završava posao, kako bi se izbjegao rad tokom najtoplijeg dijela dana.
“Godinama se niko nije udostojio da da donese bilo kakav pravilnik, akt nešto što bi bilo obavezno za sve poslodavce da radnike koji rade vani smaknu sa vrućina. Dajte nešto da se konkretno uradi. A to mogu uraditi Vlada Republike Srpske, kao i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, koje je najpozvanije da odredi doba dana za rad bez rizika sa poštovanjem broja radnih sati. Evo nekoliko godina se vrtimo u krug, ništa se ne rješava. Nažalost, dogodi se tragedija, svi se oglasimo sa standardnim informacijama i tako se sve završi”, priča Vrabičićeva, predsjednica granskog Sindikata.
Ona poziva radnike da progovore o problemima sa kojim se suočavaju na svojim poslovima.
“Sindikat će ih usmjeriti, pomoći, savjetovati. Svi moraju da shvate da nije više ono vrijeme – ako nećeš ti, ima ih deset na birou. Sad su radnici ti koji mogu postavljati uslove. Ne možemo više da se samo vodimo apelima, treba nam sistem”, navodi za BL portal Vrabičićeva.
S druge strane, u Republičkoj inspekcija rada ističu za BL portal da je tokom godine izvršeno 2.000 kontrola, od čega je 170 u oblasti građevinarstva u kojima se utvrđeni propusti.
“Poslodavcima su izrečene kazne u iznosu od oko 81.000 KM. Podsjećamo da inspekcija ima ovlaštenje za izricanje samo najniže zakonom propisane kazne. Inspekcijske kontrole pokazale su da su najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, primjenu preventivnih mjera, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada i drugo”, objašnjavaju u Republičkoj inspekciji.
Istovremeno apeluju na poslodavce da iskoriste mogućnost preraspodjele radnog vremena i na taj način zaštite radnike koji rade na otvorenom izloženi suncu i visokoj temperaturi. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske takođe pozvalo je građane da poštuju mjere predostrožnosti i zaštite tokom perioda vrućina.


