Ekonomija

Trivić: Trinaesta plata dobra podsticajna mjera Vlade Srpske

Trivić: Trinaesta plata dobra podsticajna mjera Vlade Srpske

Uvođenje 13. plate dobra podsticajna mjera od strane Vlade Republike Srpske rekao je Potpredsjednik Unije poslodavaca Saša Trivić.

– Svaka plata koja nije zarađena već administrativno povećana proizvodi inflaciju i sa jedne strane oni koji plaćaju finalne proizvode plaćaju ih skuplje, a sa druge strane oni koji trebaju da izvoze u svoj proizvod sve manje su konkurentni. To je problem naše strukture privrede jer nismo dovoljno automatizovani i nismo dovoljno produktivni – naveo je Trivić.

Trivić komentarišući mogućnost uvođenja 13. plate kaže da je to samo opcija za onoga ko ima sredstva da je isplati.

– Pomoć plate bi se ogledala u tome da 13. plata bude neoporeziva, što znači da će za radnika biti 50 odsto veća ako za onog poslodavca koji može – kaže Trivić.

Danko Ružičić sekretar Saveza sindikata Republike Srpske kaže da i Unija i Savez sindikata razgovaraju pojedinačno sa Vladom Srpske, a posljednji razgovor Saveza bio je prije osam dana.

– Mi smo došli do određenih rezultata i dogovora, ali mi još uvijek nismo sjeli da razgovaramo o pitanjima ovim i način na koji popraviti materijalni status radnika – kazao je Ružičić.

Ističe da podržava pomoć Vlade Republike Srpske prerađivačkoj industriji Republike Srpske kroz razne vidove subvencija, posticaja ali da je dobit privrednih subjekata u Republici Srpskoj bila veća u 2025. godini za 19 odsto, a da je rast plata išao za devet odsto.

Izvor:bl-portal