Fudbaleri Veleža osvojili su Kup Bosne i Hercegovine pobjedom nad Sarajevom rezultatom 4:3 nakon jedanaesteraca pošto je regularni dio utakmice završen bez golova. Osim osvojenog trofeja, to znači i da su izborili Evropu što je bio jedan od ciljeva prije početka sezone.

Finale Kupa BiH za sezonu 2021/2022 odigrano je na Bilinom Polju u Zenici, a gledatelji su napravili pravi spektakl pošto je bilo prisutno oko 10.000 gledalaca.
U takvim uvjetima bolje se snalazi Sarajevo na početku. Otvaranje utakmice Bordo tima bilo je furiozno i pravo je čudo da nismo na startu vidjeli gol.

Već u četiri prve minute imali smo dvije velike šanse za Sarajevo. Prvo je u trećoj minuti Rifet Kapić šutirao pored gola s desetak metara, a onda je Anel Hebibović izašao sam pred golmana Veleža i šutirao tik pored stative.

Taman što se konsolidovala odbrana Veleža, stigla je nova greška u zadnjoj liniji, a Nihad Mujakić je izašao sam pred golmana Marka Jovičića i šutirao direktno u čuvara mreže Veleža. Defanzivac Sarajeva imao je tri opcije da asistira, ali je pokušao sam riješiti situaciju.

Velež je nakon 20 minuta prvi put zaprijetio preko mladog Armana Džankovića, a onda je u 28. minuti Amer Dupovac na drugoj strani zakasnio nakon prekida dovesti svoj tim u vodstvo.

Novi ziceri za Sarajevo viđeni su u 32. minuti. U jednom napadu Bordo tim je mogao iz tri navrata postići pogodak. Pokušavali su redom Kapić, Hebibović i Suljić, ali su defanzivci Veleža i golman Jovičić blokirali udarce.

U 42. minuti nova dobra šansa za Sarajevo. Lopta se odbila Rifetu Kapiću na vrh šesnaesterca, a ofanzivac Sarajeva silovito šutira tik iznad prečke. To je bilo sve za prvo poluvrijeme i na odmor se otišlo bez golova.

Drugo poluvrijeme obje ekipe odigrale su mnogo opreznije nego u prvom dijelu tako da nismo vidjeli mnogo uzbuđenja.

Prva velika prilika za Velež viđena je u 64. minuti utakmice. Haris Ovčina je glavom šutirao loše iz dobre pozicije i lopta je otišla pored gola.

Uslijedila je nova sjajna šansa za Sarajevo. Igrao se 66. minut kada je Mersudin Ahmetović izašao sam pred golmana Jovičića, ali je šutirao ravno u njega.

Nakon toga imali smo dva kraća prekida zbog bakljada navijača oba tima. Sudija Irfan Peljto je dao znak za nastavak susreta, a do kraja regularnih 90 minuta igralo se prilično oprezno zbog velikog uloga.

U 90. minuti drugi žuti karton u dresu Sarajeva dobio je Halid Šabanović tako da je Bordo tim ostao s igračem manje. Na sreću navijača sarajevskog kluba, ostalo je malo vremena do kraja. Utakmica je završena bez pogodaka tako da su jedanaesterci odlučili pobjednika Kupa BiH.

U penal-lutriji bolje se snalazi ekipa Veleža koja je rezultatom 4:3 savladala Sarajevo i osvojila trofej. Golman Slaviša Bogdanović je odbranio dva penala, Mirku Oremušu i Dalu Varešanoviću, a odlučujući gol postigao je Brandao.

Za Velež je to prvi trofej nakon dugih 36 godina čekanja pošto su Rođeni 1986. godine osvojili Kup Jugoslavije.

Pobjednik Kupa BiH bogatiji je za 30.000 KM, dok je finalista Sarajevo inkasirao 20.000 KM. Ekipa Veleža dobija dva trofeja, jedan prijelazni te jedan koji ide u trajno vlasništvo. Ono najvažnije, pobjednik Kupa ide u Evropu zajedno s ekipama Zrinjskog, Tuzla Cityja i Borca koje su to osigurale kroz Premijer ligu BiH, dok je Sarajevo ostalo bez međunarodnih utakmica ove sezone.