Vidović: Nova fiskalizacija značajno smanjila sivu ekonomiju

“Izuzetno smo zadovoljni fiskalizacijom. Sam podatak da je 2023. godine, prije fiskalizacije, prikazani promet bio oko 11,3 milijarde KM, a 2025. godine više od 23 milijarde KM, govori sam za sebe”, rekla je Vidovićeva u podkastu Srne.
Ona je navela da rast cijena nije mogao biti jedini razlog ovako velikog povećanja evidentiranog prometa.
“Ima tu i rasta cijena, ali to ne može objasniti povećanje veće od sto odsto. Apsolutno smo dokazali ono što smo i govorili – da je stari sistem vremenom pokazao sve svoje slabosti”, istakla je Vidovićeva.
Prema njenim riječima, raniji model fiskalizacije nije mogao pratiti tehnološki razvoj i ostavljao je prostor za zloupotrebe.
“To je bio zastarjeli sistem. Bilo je mnogo softverskih rješenja koja nisu slala podatke Poreskoj upravi. Ovo je sada jedan savremen i napredan sistem koji nam omogućava da konačno vidimo koliki je stvarni promet u Republici Srpskoj”, rekla je Vidovićeva.
Ona je naglasila da je novi sistem dao snažan doprinos borbi protiv sive ekonomije.
“Povećanje prometa od preko sto odsto pokazuje koliko je smanjena siva zona. Borba protiv sive ekonomije je stalan proces i države i ozbiljnih poslodavaca, jer ona predstavlja nelojalnu konkurenciju onima koji rade u skladu sa zakonom”, poručila je Vidovićeva.
Ona je podsjetila da je fiskalizacija realizovana o trošku budžeta Republike Srpske.
“Niko od privrednika nije kupovao kase i opremu. Budžet je preuzeo taj teret. Naravno da je bilo primjedaba na početku, i opravdanih i neopravdanih, ali danas su rezultati vidljivi”, rekla je Vidovićeva.


