Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je u poseti Bratislavi, gde je učestvovao na godišnjem “GLOBSEC 2022” forumu.

Vučić je istakao da je prioritet Srbije članstvo u Uniji, i da naša zemlja radi na diverzifikaciji snabdevanja gasom.

“Istina je da se ne može preživeti bez isporuke gasa. Uvek smo bili stopostotno zavisni od ruskog gasa. Ima i drugih zemalja EU koje su u istom položaju. Mi radimo na diverzifikaciji našeg snabdevanja, dajemo sve od sebe”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje o novom gasnom aranžmanu sa Rusijom.

On je preneo da je, upravo na Globseku, razgovarao sa potpredsednikom Evropske komisije za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Marošom Ševčovičem, u cilju da se napravi zajednička strategija kako da dobijemo gas iz gasovoda TAP i TANAP.

U tom kontekstu je naglasio da je važno da se izgradi gasni interkonektor između Bugarske i Srbije, kao i Severne Makedonije i Srbij.

“Tek tada možemo da diverzifikujemo. To će nam pružiti mogućnost da dobijamo i drugi gas. Moramo da preživimo i delujemo racionalno. Znam da to trenutno niko ne želi da čuje. Imamo trenutno histeriju tokom koje svi govore isto, pa je teško za racionalne priče”, naglasio je on.

Vučić je skrenuo pažnju da na jugoistoku Evrope postoje Srbija, Mađarska koje se snabdevaju ruskim gasom,i izrazio nadu da će Bugarska uspeti da dobije dovoljno tečnog naftnog gasa, kao što je obećano iz Vašingtona, ali je izneo I određenu sumnju da će to biti moguće.

“Nema sumnje da tu nema dovoljno gasa za nas. Pre šest godina sam išao u Baku i razgovarao sa Ilhanom Alijevim (predsednik Azerbejdzana), ali oni nisu mogli da nam obezbede dovoljne količine. Sada trošimo tri puta višse nego ranije, a potrošnja stalno raste”, objasnio je on.

Prema njegovim rečima preko TAP-a I TANAP-a, od planiranih 10 milijardi kubika, bi mogle određene količine da dobije Srbije.

Predsednik je rekao da je zadovoljan ekonomskim napretkom Srbije koja poslednje dve godine ima najbrže rastuću ekonomiju u Evropi i da bi želeo da ga građani pamte po ekonomskim rezultatima, infrastrukturnim projektima, miru i stabilnosti.

Vučić je to rekao na panelu posvećenom odnosu EU i Srbije na konferenciji Globsek u Bratislavi, odgovarajući na pitanje šta bi želeo da bude njegova politička zaostavština i kakvu bi Srbiju želeo da vidi kada izađe iz politike.

On je dodao da je uvek lako reći nesto protiv Srbije i da se u svetskim medijima pojavljuju kontradiktorne informacije od onih da on organizuje proteste protiv Rusije, do onih da Srbija dogovorom o gasu krši sankcije protiv Rusije.

“Koje sankcije, gasnih sankcija nema”, ukazao je Vucić na nelogičnost primedbi koje se pripisuju Srbiji, navodeći da na to nema šta da kaže i da je za njega važan ekonomki napredak Srbije.

Napomenuo je i da se u Srbiji investiralo mnogo u infrastrukturne projekte i da veruje da će njega i njegov tim ljudi i po tome pamtiti.

Navodi da je izgrađeno mnogo kilometara puteva, kao i da su izgrađene brojne nove fabrike.

Podsetio je da kada je on postao premijer da su nemačke firme su zaposljavale 15 000 naših radnika, a da ih danas zaposljavaju 77 000.

Podseća i da je javni dug bio 79 odsto BDP-a, a sada je javni dug 52 procenta u odnosu na BDP kao i da je tokom kovid krize kao i aktuelne krize sacuvana fiskalna stabilnost.

Vučić je upitan i o saradnji sa Kinom i tome kako vidi njenu ulogu u Evropi.

“Najpre, svi su me uvek pitali oko Rusije, ali je činjenica da je Kina naš drugi najveći partner, a Rusija tek peti. I niko ne primećuje da je Kina mnogo prisutnija u Srbiji od Rusije, svi su opsednuti Rusijom. Imamo dobru saradnju sa Kinom, oni su kupili našu čeličanu kada niko nije hteo, kupili su naš rudnik bakra, gde rade dobar posao”, rekao je Vučić i istakao da ovolika uloga Kine govori i o drugima.

“Ne možete biti prisutni u regionu samo kada vam nešto treba, morate nešto i dati”, zaključio je predsjednik Srbije.