Već neko vreme se spekuliše da ruska paravojna formacija “Vagner” nove regrute nalazi, između ostalog, i u Srbiji, piše hrvatska štampa.

Kako podseća Slobodna Dalmacija, ministarstvo obrane i bezbednosne vlasti u Beogradu tvrde da se podaci o srpskim borcima u Donbasu konstantno prikupljaju, dok ukrajinska ambasada u Srbiji procenjuje da se 2019. oko 300 osoba iz Srbije borilo u Ukrajini – na strani Rusije.

Ipak, navode o tim aktivnostima su opovrgnuli i osnivač “Vagnera” Jevgenij Prigošin, ali i predsednik Aleksandar Vučić, koji je javno osudio reklamu za regrutaciju na srpskoj web-stranici ruskog državnog medija Raša tudej.

Međutim, nastavlja dalje Slobodna Dalmacija, u Ukrajini se bore i neki hrvatski državljani, uglavnom na strain Ukrajine. U prvoj polovici 2022. su neke TV stanice prikazivale intervjue s više desetina osoba, koje su se priključile ukrajinskoj vojsci, a nezvanično se govorilo o 70 do 80 ukrajinskih boraca s hrvatskim državljanstvom.

Prema Rusima, od 24. februara 2022. je oko 200 Hrvata otišlo u Ukrajinu, pri čemu se većina priključila grupi “Azov”, koju su godinama zapadni mediji nazivali “neonacističkom”. Među njima je i Denis Šeler, bivši šef navijačke organizacije fudbalskog kluba Dinamo iz Zagreba, koji se od 2014. godinama borio na strani Ukrajinaca, a kojega je Moskva označila “organizatorom hrvatskih plaćenika”.

Šeler kaže da hrvatske vlasti nisu svoje građane ni na koji način podsticale da učestvuju u aktuelnom ratu, dodajući da se čak upozoravalo da je to ekstremno rizičan poduhvat uz vlastitu odgovornost.

Poznato je i da su vođeni pregovori o oslobađanju Vjekoslava Prebega, koji je kao ukrajinski borac zarobljen u blizini Mariupolja i izveden pred ruski sud. U julu 2022. se vratio u Hrvatsku.

Ipak, ukrajinski vojnici nisu dobrodošli u Hrvatsku. Hrvatski Sabor je odbio predlog vlade da se u sklopu evropske misije EUMAM omogući obuka ukrajinskih vojnika na hrvatskoj teritoriji, dok je ispitivanje javnog mnjenja pre toga pokazalo da je gotovo 60 odsto Hrvata protiv toga.