Američke obavještajne agencije posjeduju veliku količinu genetskih podataka koji bi mogli biti ključni za otkrivanje porijekla korona virusa – čim ih uspiju dešifrovati, ekskluzivno saznaje CNN.

Ovaj “džinovski” katalog informacija sadrži genetske podatke dobijene iz uzoraka virusa koji su proučavani u laboratoriji u kineskom gradu Vuhanu, a koja bi, prema tvrdnjama nekih zvaničnika, mogla biti izvor epidemije kovida-19, navelo je za CNN više obavještenih izvora.

Još uvijek je, međutim, nejasno kako su i kada američke obavještajne agencije dobile pristup informacijama, ali CNN navodi da su računari uključeni u kreiranje i obradu ove vrste genetskih podataka obično povezani sa spoljnim serverima baziranim na cloud tehnologiji, što ostavlja otvorenu mogućnost da su podaci hakovani, navode neimenovani izvori.

Ipak, “prevođenje” ogromne količine sirovih podataka u upotrebljive informacije povlači za sobom niz izazova, uključujući korišćenje dovoljno računarske snage da se sve to obradi.

U tu svrhu, obavještajne agencije se oslanjaju na superkompjutere u nacionalnim laboratorijama Ministarstva energetike.

Međutim, postoji problem i sa radnom snagom.

Obavještajnim agencijama nisu potrebni samo vladini naučnici dovoljno vješti da tumače složene genetske podatke o sekvenciranju i koji imaju odgovarajuće bezbjednosne dozvole, već moraju da govore i mandarinski, pošto su informacije napisane na kineskom jeziku sa specijalizovanim terminima.

Obavještajci koji vrše 90-dnevnu analizu nadaju se da će ove informacije pomoći da se dobije odgovor na pitanje kako je virus sa životinja prešao na ljude.

Otkrivanje te misterije ključno je za konačno utvrđivanje činjenice da li je kovid-19 “procurio” iz laboratorije ili je sa životinja prešao na ljude prirodnim putem, navelo je za CNN više izvora.