Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država plasirala se u finale Olimpijskih igara u Tokiju nakon preokreta i na kraju ubjedljive pobjede protiv Australije rezultatom 97:78.

Australci puno bolje otvaraju meč i u čitavoj prvoj četvrtini kontrolisali su prednost, a nakon 10 minuta i prve pauze rezultat je na semaforu glasio 24:18 za Australiju.

U takvom ritmu Australci su još bolje zaigrali u drugoj četvrtini, ubrzo su napravili seriju od 8:0 i došli do prednosti od 15 poena (41:26), no nakon toga se Amerikanci bude, počinju igrati onako kako se od njih očekuje i već do poluvremena dolaze do rezultata 45:42.

Odmah na početku drugog poluvremena Amerikanci su došli i do potpunog preokreta, a već na kraju treće dionice imali su 19 poena prednosti. Bilo je 74:55, nakon čega je bilo jasno pitanje pobjednika i da će Amerikanci morati samo mirno privesti meč kraju.

To su i uradili te tako, iako na početku nije izgledalo kao da će to biti lagan posao, osigurali prolazak u finale Olimpijskih igara gdje će igrati protiv boljeg iz duela Francuske i Slovenije.

Najefikasniji igrač na meču bio je Durant koji je ubacio 23 poena, a pratio ga je Booker sa 20 poena. U redovi