Proces vakcinacije, bar kada je u pitanju regija i svijet, već uveliko je u toku. Iako je proces imunizacije bitan, građani i dalje imaju brojne dileme koje se ogledaju samoj kvaliteti vakcina, mogućim nuspojavama i brojnim drugim pitanjima.

S obzirom da se veliki broj građana Bosne i Hercegovine odlučio na vakcinaciju u Srbiji, mnogi od njih interesovali su se o samoj vrsti vakcine, o njenoj sigurnosti. Pojavile su se i informacije o tome da vakcinama ubrzo ističe rok, a mnogi su se pitali da li to može izazvati dodatne nuspojave.
Doktorica Anisa Bajramović, specijalista epidemiologije i voditelj Odjela za imunizaciju sa vakcinalnim centrom u JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, objašnjava kako svaka vakcina kojoj je rok trajanja ispravan, do zadnjeg dana se može primjenjivati te da je u cijelom procesu najbitnije čuvati vakcine u tzv. “hladnom lancu”.

“Sve vakcine kojima je rok važenja ispravan, do zadnjeg dana su mogu primjenjivati. Bitno je da se vakcine čuvaju do apliciranja u tzv. ‘hladnom lancu’ na temperaturama koje je proizvođač predvidio. Najčešće je to +2 do +8 stepeni Celzijusa. Čak i za Pfizer vakcinu prije aplikacije, temperatura na kojoj se topi je temperatura frižidera, a prethodno je čuvana na -90 do -60 stepeni. Nakon otvaranja, bočica može stajati na sobnoj temperaturi 6 sati u okviru kojih treba potrošiti sve doze”, ističe Bajramović.
Kada su u pitanju vakcine Covishield koje se trenutno koriste u Srbiji, a koje su pod licencom AstraZenece, doktorica Bajramović ističe kako je procedura ista.

“I AstraZeneca vakcina se može davati iz bočice kada se otvori, narednih 6 sati na sobnoj temperaturi. Nikakve nuspojave ne mogu poticati od davanja vakcine dan, dva ili više prije isteka roka. Nuspojave i ako se jave, što je očekivano, kao i za svaku drugu vakcinu, i one su prolaznog karaktera, najčešće za dan ili dva”, naglašava ona.

S obzirom da građane najviše interesuju potencijalne nuspojave nakon vakcinacije, doktorica ističe kako je to normalan proces i reakcija imunog sistema nakon primanja vakcine.

“Vakcina pobuđuje imuni odgovor i za očekivati je da se nešto mora osjetiti. Najčešće su to bolovi u mišićima, zglobovima, malaksalost, blaga temperatura, ponekad samo drhtavica, dijareja kod nekoga. Sve traje najčešće nekoliko sati i potpuno prolazi nakon toga. U slučaju da potraje duže od dva dana osobama se objasni da se moraju javiti svom ljekaru. Dešavalo se da su osobe u fazi inkubacije COVID-19 oboljenja dobili vakcinu i u narednih nekoliko dana dobiju simptome COVID-a, ali ne od vakcine nego zato što su se prethodno zarazili i desilo se da im se simptomi oboljenja jave u tih nekoliko dana nakon vakcinacije. Osoba stiče imunitet tek nakon dvije sedmice od druge doze, za kinesku vakcinu čak i duže od dvije sedmice nakon druge doze. Do tada se svi moraju i dalje štititi maskom, distancom, i pranjem ruku”, rekla je Bajramović.

BESPLATNA IMUNIZACIJA
Građani BiH pohrlili na vakcinaciju u Beograd, jutros velike gužve i prije otvaranja punktova
Iako su mnogi izrazili nepovjerenje prema Covishield vakcini indijske proizvodnje, Bajramović ističe kako ta vakcina nije nepoznata te da ima odobrenje Evropske agencije za lijekove.

“Vakcina nije nepoznata, daje se širom svijeta i ima odobrenje od EMA-e. Primilo ju je skoro 20 miliona ljudi do sada. Indikacije ove vakcine znamo, to je zaštita od COVID-19 oboljenja. Mjere opreza su potrebne kod osoba koje u svojoj istoriji bolesti navedu da su imali anafilaktičku reakciju na neku vakcinu, nekada u svom životu, ili navedu da su imali reakciju na neki primljeni lijek. Takve osobe mogu primiti vakcinu, samo će se nadgledati 30 minuta u prostoriji za kontrolu nakon vakcinacije”, navodi doktorica.

Na kraju ističe, kako su i kontraindikacije za vakcinaciju poznate.

“To su osobe s trenutnim akutnim oboljenjem s povišenom temperaturom, osobe kojima je transplantiran neki organ, pa su na terapiji za sprječavanje odbacivanja transplantiranog organa. Trudnice također mogu primiti vakcinu ukoliko su svakodnevno izložene COVID-19 oboljenju gdje ljekar procjenjuje dobrobit vakcine za takvu trudnicu. Dojilje isto tako mogu primiti vakcinu ukoliko je dobrobit vakcinisanja veća od rizika, i ukoliko prime vakcinu ne trebaju prekidati dojenje. Alergija na penicilin nije kontraindikacija za vakcinaciju protiv COVID-19. Te osobe mogu primiti vakcinu, i trebaju ostati 30 minuta na posmatranju u zdravstvenoj ustanovi”, zaključuje doktorica Anisa Bajramović.