Premijerka Srbije Ana Brnabić u obraćanju u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, navela je da je poruka koja se šalje Srbima na najbrutalnije načine da oni koji su ostali, koji još žive na teritoriji KiM i koji žele da ostanu – neka odu.

Kroz mjesece i godine sistematskog, potpunog poništavanja čak i najosnovnijih ljudskih prava Srba i drugih nealbanaca, pretvarajući njihove živote u stalnu noćnu moru nesigurnosti izazvane potpunim odsustvom vladavine prava, a obilježenom samovoljnom odlukom o tome ko će i kada biti hapšen, privođen, prebijan, mučen, ponižavan i držan u zatvoru na nepoznato vrijeme, pitajući se da li će se na vašu djecu, braću, očeve i muževe pucati slobodno, samo zato što su Srbi, ako će vam sveštenici biti deportovani, a imovina zaplijenjena, ako će oni koji pucaju na vas i oni koji vas tuku uvijek, po pravilu, biti pušteni na slobodu – kao što se svaki dan dešava na današnjem KiM – čineći to svakog dana, svake nedjelje, svakog mjeseca, svake godine, Priština je poslednjih nekoliko godina uspela da generiše opasnu bezbjednosnu krizu – rekla je Brnabić.

Predsjednica Vlade je navela da “ono što danas vidimo na KiM, a izvještaj generalnog sekretara UN jasno pokazuje neke od ovih stvari, jeste sveobuhvatno političko, pravno, institucionalno i fizičko nasilje nad Srbima” .

Brnabićeva se osvrnula i na slučaj ranjavanja 11-godišnjeg dječaka i mladića u Gotovuši i navela da je prištinsko pravosuđe amnestiralo počinioca tog zločina i da je Azem Kurtaj sada slobodan čovjek.

Brnabićeva: Na Kosovo i Metohiju vratilo se manje od dva odsto raseljenih

Brnabićeva je navela da je prva poruka da “oni Srbi koji su otišli – poslije 1999. godine ili tokom etničkog čišćenja, pogroma, 2004. godine, ne treba da se vraćaju”.

  • Duboko je uznemirujuće, žalosno, ali i sramotno, da KiM ostaje, prema relevantnim izvještajima UN, teritorija koja, u poređenju sa svim postkonfliktnim teritorijama u cijelom ovom našem ludom svijetu, ima najmanje povratnika – navela je predsjednica Vlade.

Istakla je da se na Kosovo i Metohiju vratilo manje od dva odsto raseljenih i da to nije slučajno.

  • Ako pokušaju da se vrate, obično vide da im je neko nezakonito zaplenio privatnu imovinu. Oni, zatim, idu kod vlasti da prijave uzurpaciju i traže pomoć, nadajući se pravdi i pravičnosti. U većini slučajeva, umjesto da dobiju pomoć, oni budu uhapšeni i završe u zatvoru – poručila je Ana Brnabić.
  • Ovo je jasna poruka zvaničnika u Prištini raseljenim Srbima: ne vraćajte se, niste dobrodošli – istakla je predsjednica Vlade Srbije.

Na početku obraćanja, predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić je navela da će pokušati da se uzdrži od pretjerano birokratskog jezika i iznese stavove Beorada na jasan i direktan način.

  • Јednostavno zato što je situacija u protekle dvije godine, a posebno u posljednjih 12 mjeseci, postala toliko ozbiljna da svi treba da pokušamo da razumijemo, ne kao političari, već prije svega kao ljudi, šta se dešava i kuda dalje, da bismo onima na KiM koji svakodnevno stradaju pružili bar tračak nade, makar tračak nade da je stabilnost i dugoročni mir moguć – navela je Brnabićeva.

U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku u toku je sjednica Savjeta bezbjednosti na kojoj se raspravlja o šestomjesečnom izvještaju Unmika o Kosovu i Metohiji.