Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da vjeruje da će doći vrijeme kada će predstavnici međunarodnog faktora shvatiti da se BiH ne treba čuvati silom, već prevashodno unutrašnjim dijalogom u kome će stranci biti samo podrška.

Cvijanovićeva ističe da je nedopustivo i neprihvatljivo strano nametanje rješenja i receptura, te posmatranje BiH onako kako nikada ne bi prostor u kojem oni žive.

“Ali, evo, vjerujem da će doći neko bolje vrijeme i da će strani faktor shvatiti da ovdje postoje realnosti koje se trebaju uzeti u obzir. Te realnosti kažu da smo samo mi koji živimo u BiH – Srbi, Hrvati, Bošnjaci i ostali građani ti koji moramo donositi odluke. I da se konačno trebamo navići da jedni s drugima pričamo umjesto da unaokolo pozivamo neke strane ambasade da djeluju, nekoga kažnjavaju ili nameću bilo kakva rješenja”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci izražavajući nadu da će se ti problemi prevazići.

Osvrćući se na nedavnu intervenciju italijanske Ambasade u Sarajevu da spriječi Kristijana Šmita u donošenju odluke o finansiranju izbora u BiH, Cvijanovićeva je rekla da nije bitno da li su to uradili Italijani ili neko drugi, napomenuvši da se predstavnici međunarodnog faktora na tom planu generalno nisu saglasni i da nema jedinstvenog stava.

“Pouzdano znam da u okviru korpusa međunarodnog faktora, koji djeluje u Sarajevu, postoji znatan ili možda veći broj onih koji smatraju da se ne treba reagovati tako da bilo ko nameće određene stvari u BiH, te da su djelovanja stvar domaćih institucija i organa, odnosno da treba pomoći i podsticati unutrašnji dijalog da se dođe do rješenja. A da ne podržavaju bilo kakav intervencionizam te vrste /poput Šmitovog/”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je pojasnila da u okviru današnjeg međunarodnog faktora više nije bitno da li neko nešto ne želi, te da uvijek imate neki “glavni tok” u kome oni jači u njega utjeruju malo slabije s željom da oni budu sastavni dio nekih zajedničkih odluka.

“Cijenim da se takvo nešto desilo. Ali, kroz komunikaciju s ljudima, predstavnicima zemalja u BiH znam mnogi vrlo oportunih prema bilo kakvom intevencionizmu gdje bi se bilo ko stavio iznad demokratski izabranih institucija, donosio odluke nametanjem rješenja i pravio bilo kakve stvari te vrste”, rekla je predsjednik Srpske.

Italijanska Ambasada u Sarajevu intervenisala je da spriječi Kristijana Šmita u donošenju odluke o finansiranju izbora u BiH, piše bečki list “Standard”.

List piše da “visokog predstavnika mnogi predstavnici EU vide kao konkurenciju, a mnoge snage unutar EU htjele bi da tu funkciju oslabe ili čak ukinu”.