Da li je ispunjen san određenih političkih centara moći iz Sarajeva da se ovlada Centralnom bankom BiH? Očigledno da jeste, ističu izvori “Glasa Srpske” navodeći kako se godinama unazad u ovoj instituciji krše zakoni, ali sprovodi i tiha centralizacija i prenos nadležnosti od strane aktuelnog guvernera Senada Softića, a koji je i dalje na toj poziciji, iako mu je istekao šestogodišnji mandat.

  • Sve što se u posljednje vrijeme radi kosi se sa svim zakonskim propisima, ali i Ustavom BiH. Softić pokušava da uvede nadzor nad platnim sistemima. Postavlja se pitanje koga on zastupa i u čije ime to uopšte radi, jer guverner CB BiH je izvršna funkcija, a ne zakonodavna. Ako se zemlja zadužuje zar o tome ne trebaju donositi odluku parlamenti? Da li je već odavno Centralna banka sebi uzela mnogo toga za pravo – zapitali su se sagovornici “Glasa Srpske”.

Podsjećaju kako je guverner Softić blokirao novčana sredstva za “brzo finansiranje”, a koja su tražena zbog suzbijanja posljedica pandemije. On je to uradio, iako je postojao Memorandum o razumijevanju, Pismo namjere i odluka Savjeta ministara. Na dušu mu se stavlja da je “potopio” i pregovore oko 1,5 milijardi maraka kredita MMF-a, jer je insistirao na uvođenju jedinstvenog registra računa u CB BiH uključujući i račune fizičkih lica, a što bi bio još jedan prenos nadležnosti sa Srpske na državni nivo.

U čitavoj ovoj priči sporan je i legitimitet samog Softića, jer ga niko od sadašnjeg sastava Upravnog odbora nije birao za guvernera. Podsjećanja radi, Predsjedništvo BiH 2015. godine imenovalo je Kemala Kozarića, Ankicu Kolobarić, Ljubišu Vladušića, Trivu Marinkovića i Senada Softića za nove članove Upravnog odbora CB BiH. Na konstitutivnoj sjednici novog Upravnog odbora članovi su između sebe izabrali Softića za guvernera na mandat koji mu je istekao 11. avgusta ove godine.

Međutim, on je nastavio sa radom i nakon isteka ovog roka, pozivajući se pritom na Zakon o upravi BiH. Kako bi i dalje ostao na ovoj poziciji 10. avgusta 2021. održana je sjednica UO CB BiH, s koje je izdato saopštenje da je zauzet stav da je neophodno omogućiti nesmetan rad dok Predsjedništvo BiH ne izvrši imenovanje novog saziva. Prema mišljenju naših sagovornika, Softić i članovi UO su se na ovaj način stavili iznad Ustava BiH, a u kojem je jasno navedeno da se ovaj odbor sastoji od pet lica koja imenuje Predsjedništvo BiH na period od šest godina.

Da je situacija više nego konfuzna i da Banka praktično ne funkcioniše bar ne onako kako je to ustavom propisano, govori i činjenica da nijedna nadležna institucija BiH, odnosno Predsjedništvo, Parlamentarna skupština niti Ministarstvo pravde, a ni nadležne službe Banke, nisu dali mišljenje kojim bi se potvrdilo da Upravni odbor ili sam guverner trenutno djeluju zakonito.

  • Upravni odbor je čak od oktobra 2019. do aprila 2020. godine radio u tročlanom sastavu. Republika Srpska u tom periodu nije imala svoje predstavnike u ovom najznačajnijem organu Banke, tako da su i sve odluke koje su tada donesene nelegitimne sa ustavnopravnog stanovišta – poručili su izvori “Glasa Srpske”.

Dodali su kako je konfuzna situacija i kada je u pitanju pozicija glavnog internog revizora, jer nakon što je ovaj mandat istekao Aniti Dujmović iz reda hrvatskog naroda trebalo je da bude imenovan neko iz reda srpskog. To naravno do sada nije učinjeno, baš kao i u slučaju zamjenika revizora. Naime, istekom mandata Stojanki Šarović u uredu Glavne interne revizije nema više srpskih kadrova.

Odgovarajući na naš novinarski upit iz CB BiH su naveli kako je 27. oktobra ove godine održana nova sjednica UO te da na njoj nije bilo riječi o novim imenovanjima. Na pitanje ko će nastaviti da obavlja funkciju guvernera Banke, odgovorili su kako je odluka o načinu rada i funkcionisanju UO donesena na sjednici od 10. avgusta. 2021. godine.

Crveni kartoni

Prema važećim zakonskim propisima obaveza CB BiH je da u roku od tri mjeseca nakon završetka godine podnese godišnji izvještaj Parlamentu BiH. U posljednjih šest godina, na sjednicama Doma naroda nije usvojeno čak pet ovih izvještaja zbog različitih manjkavosti i propusta u radu ove banke.