Vijest da se Republika Srpska zadužila 300 miliona evra na Londonskoj berzi podigla je prašinu.


Bolji poznavaoci ekonomskih politika i stanja u zemlji kažu da Srpska ima loš rejting što se tiče zaduživanja, te da investitori bježe odavde zbog nestabilnosti.

Tako je zamjenik predsjednika SDS, Milan Radović, koji slovi za bankarskog stručnjaka, kazao da bez pravne države nema ni investitora u Srpskoj, a da će zbog lošeg imidža koji ima teško naći kupca za obveznice.

Okrenuti se sebi
On smatra da bi trebala da se rastereti privreda i da se okrenemo sami sebi i resursima koje imamo, umjesto što se samo proizvodi dug, kao što je zaduženje na Londonskoj berzi.

Vlast ipak ne vidi ništa sporno u novom zaduženju. Lider SNSD, Milorad Dodik, kazao je da je to dobra vijest za Srpsku, a predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković da emisija obveznica Republike Srpske na Londonskoj berzi nije nikakvo dodatno zaduženje već redovno, predviđeno budžetom.

– Ja sam ponosan kao predsjednik Vlade što smo na takav način istupili na svjetskom finansijskom tržištu – rekao je Višković.

Nije za ponos
Ekonomista Draško Aćimović ne vidi u ovoj odluci ništa čime bismo se ponosili.

– Ako je Republika Srpska dobila rejting B3, koji je predzadnja stepenica pred rejtingom vezanim za bankrot, onda nema više vremena za analize i kritike. Mora se ići na radikalne mjere. Možda čak i na amnestiju određenih lica u slučaju da novac dođe u legalne tokove (kao što su radile Rusija, Italija i druge zemlje), a koji bi se dao na raspolaganje u budžet na pet do sedam godina – kaže Aćimović.

On je istakao da je izlazak na Londonsku berzu više nego poražavajući.

– Sa takvim poražavajućim odnosom prema građanima da ih ništa ne pitaju i ne informišu, BiH će zadržati rejting “hibridnog režima”, koji označava da nema demokratije i da ostajemo i dalje iza Laosa i Gvineje u polju ljudskih prava – jasan je Aćimović.

Jedinica za BiH
Dodaje da po strukturi zaduženja Republika Srpska stoji daleko lošije od Federacije BiH i ima loš kreditni portfolio, uglavnom oslonjen na zaduživanje kod komercijalnih banaka sa visokim kamatama.

Dalje ističe da je u nivou korupcije i kriminala BiH druga najgora zemlja Evrope i zvanično najsiromašnija u Evropi.

– BiH je zemlja u razvoju i ne pripada razvijenim zemljama EU koje se mogu zadužiti do 60%, jer je tako potpisano u Mastrihtu. BiH se smije zadužiti od 35 do maksimalno 40% , a ima u ovom momentu zaduženje veće od 40% – objašnjava Aćimović.

Tvrdi da je statistika o kojoj govore i koju kreiraju političari u BiH manipulativna.