Fudbaleri Bazela pobedili su u prvom meču polufinala Lige konfenencija u Firenci sa 2:1, dok je Vest Hem istim rezultatom slavio protiv AZ Alkmara.

Sve je ipak još otvoreno kada je reč o tome ko će u finale koje se igra ove godine u Pragu 7. juna.

Fiorentina je na “Artemio Frankiju” u susret ušla bez suspendovanog Nikole Milenkovića, koji nije mogao da igra zbog akumuliranih žutih kartona.

Luka Jović i Aleksa Terzić su počeli susret na klupi za rezerve, a Vinćenco Italijano je dao priliku u napadu oporavljenom Arturu Kabralu.

I to mu se isplatilo u tom prvom delu, jer je upravo nekadašnji igrač Bazela bio taj koji je postigao pogodak, dok je Jovića na teren poslao tek u 81. minutu umesto Kabrala.

Fiorentina je od početka krenula ofanzivnije, ali gostima je u osmom minutu poništen gol zbog ofsajda, VAR je pokazao da je odluka sudije iz Francuske Leteksijea bila ispravna, Ogustin je zaista bio u zaleđu.

Imali su gosti priliku i u 19. minutu kada se istakao odbranom Pjetro Teraćano, da bi u 25. minutu Fiorentina povela.

Posle kornera, Lukas Martines Kvarta je skrenuo loptu glavom, pravo na peterac gde je bio Artur Kabral koji je takođe glavom prosledio u mrežu.

U nastavku Rolando Mandragora je propustio šansu za domaćina u 54. minutu, da bi Švajcarci stigli do izjednačenja u 70.

Andi Diuf je odlično šutirao sa 18 metara, po zemlji, lopta je završila u levom donjem uglu i Bazel je tako izjednačio.

I onda u nadoknadi vremena, posle prekida Zeki Amduni je bio priseban i sa desetak metara poslao loptu u mrežu za konačnih 1:2.

U Londonu, Vest Hem je pobedio sa 2:1, ali posle dosta problema.

AZ Alkmar nije došao u London da se brani, imali su u tom prvom delu često loptu u svojim nogama.

Vest Hem je pokušavao, ali nekako bez ideje u završnici.

Said Benrama je imao dobar poikušaj u 13. minutu, međutim Met Rajan je bio na mestu. I onda u finišu prvog dela, tačnije u 42. minutu, AZ Alkmar je stigao do prednosti.

Ljutili su se igrači londonske ekipe štonu začetku akcije gostiju nije sviran faul nad Paketom, lopta je došla do Tižanija Rejndersa koji je snažno šutirao sa nekih 25 metara, bila je to “žabica” koja je prevarila Areeolu i završila u mreži.

Nije se predavao tim Dejvida Mojsa, nastavili su sa napadima i početkom drugog dela.

Posle jedne situacije pred golom u 66. minutu, golman Alkmara Met Rajan je u pokušaju da izbije loptu, prosto nokautirao Džareda Bouvena, a sudija je pokazao da je to penal za domaći tim.

Siguran izvođač bio je Said Benrama, pogodio je za 1:1.

Nije mnogo vremena prošlo kada je domaćin stigao do potpunog preokreta.

Posle velike gužve u 76. minutu, Majkl Antonio je bio najprisebniji i sa metar dva loptu poslao u mrežu AZ Alkmara za konačnih 2:1.

Revanš mečevi na programu su za sedam dana.