Francuska i Njemačka su u petak pozdravile sklapanje sporazuma o izgradnji novog evropskog borbenog aviona nakon mjeseci nesuglasica između dvije uključene kompanije, Airbusa i Dassault Aviationa.

Pokrenut od strane Francuske i Njemačke 2017. godine, a otkad mu se pridružila i Španija, Future Combat Air System (FCAS) ima za cilj da avion nove generacije bude u upotrebi do 2040. godine, zajedno s integrisanom flotom dronova.

Ali napredak na novim stelt avionima sa delta-krilom je zahvaćen borbom oko podjele industrijskog rada, kao i intelektualnog vlasništva za najsavremenije tehnologije.

“Nakon intenzivnih pregovora, postignut je dogovor između proizvođača za sljedeću fazu (FCAS) programa”, saopćilo je njemačko ministarstvo odbrane.

Airbus je kasnije u petak potvrdio dogovor nakon razgovora između kompanija i predstavnika vlasti.

“Sada je potrebno preduzeti niz formalnih koraka u odgovarajućim zemljama kako bi se omogućilo brzo potpisivanje ugovora kojeg ćemo morati da se pridržavamo”, rekao je evropski proizvođač aviona.

U augustu 2021. godine, tri zemlje su potpisale sporazum o ubrizgavanju kombinovanih 3,6 milijardi evra (oko 4 milijarde dolara) u početnu fazu projekta, poznatu kao faza 1B, za izgradnju takozvanog demonstratora letenja počevši od 2025. godine.

Ali ugovori nisu bili potpisani sa Airbusom i Dassaultom, koji nadgledaju njemačke i francuske operacije. Ured francuskog predsjednika u petak je također pozdravio zaključenje sporazuma.

“Politički sporazum o FCAS-u je veliki korak naprijed i posebno u trenutnom međunarodnom kontekstu važan signal odlične saradnje između Francuske, Njemačke i Španije”, navodi se u saopćenju njemačkog ministarstva odbrane.

“Ona jača vojne kapacitete Evrope i garantuje važno znanje i iskustvo za našu industriju i, šire, za evropsku industriju”, saopćeno je iz kabineta predsjednika.

Francuska premijerka Elisabeth Borne trebala bi se 25. novembra sastati s kancelarom Olafom Scholzom u Njemačkoj, posjeta koja bi mogla pomoći u poboljšanju odbrambene saradnje dok Evropa preispituje svoju vojnu strategiju usred ruske agresije na Ukrajinu.

Njemačka je zabrinula mnoge u Parizu u martu ove godine kada je objavila dogovor o kupovini 35 aviona F-35 od američke firme Lockheed Martin. Avioni su certificirani da nose američke nuklearne bojeve glave koje se čuvaju u Evropi kao dio odbrambenog saveza NATO-a.

FCAS-ov rival, budući britanski borbeni borbeni avion Tempest, čiji su partneri Italija i Švedska, dostigao je sopstvenu prekretnicu u julu kada je najavio da će pre-prototip letjeti “u narednih pet godina”.