Ako ste se pitali zašto nema dokaza da ukrajinski tenkovi Čalendžer 2 učestvuju u borbama, intervju sa jednim od članova posade tenka dao je neke odgovore.

Oni su za Forbs rekli da iz svojih tenkova, sakrivenih pod okriljem drveća na teritoriji pod ukrajinskom kontrolom, otvaraju vatru na rusku teritoriju na udaljenosti od tri kilometra, dok dronovi usmeravaju napade.

Očigledno, oni to često rade – noću.

Mete su ruski utvrđeni položaji, ali “još ne vozila“, kaže jedan član posade.

Tenkovi Čelendžer 2, od kojih se 14 nalazi u ukrajinskoj 82. brigadi, podržavaju pešadiju. Ovo je suprotno od uobičajene doktrine gde pešadija podržava tenkove.

U tom smislu, Čelendžeri više funkcionišu kao mobilno oružje nego kao pravi tenkovi – brzi napadi su retki i daleko od njih.

Ekipa objašnjava zašto.

“Kretanje po terenu je teško“, kaže jedan. “Za naše tlo ovaj tenk (koji ima 71 tonu) je težak“, prenosi Forbs.

To “naše tle“ je poljoprivredni region Zaporožje na jugu zemlje, gde se 82. brigada prošlog leta uključila u ukrajinsku kontraofanzivu kako bi konsolidovala nove položaje stvorene ukrajinskim napredovanjem oko grada Robotine, 15-ak kilometara južno od nekadašnjeg linija fronta.

Jedan čelendžer je pogođen ruskom protivtenkovskom raketom dok je u orbiti Robotine usred bela dana krajem avgusta ili početkom septembra. Dok je posada bežala, magacin municije tenka se navodno zapalio, što je izazvalo eksploziju koja je uništila tenk.

To je jedini verifikovani gubitak Čelendžera u ukrajinskoj službi.

Drugi su navodno i dalje aktivni, podržavajući ukrajinsku pešadiju koja pokušava da proširi radijus oko Robotina i odbrani grad od ruskih kontranapada. Pucanje sa drveća na ruska utvrđenja udaljena tri kilometra možda zvuči dosadno, ali nije. Stalno im prete ruski projektili, dronovi i artiljerija.

Ipak, tenkisti 82. brigade kažu da su se navikli, iako se nisu opuštali.

“Prva misija je uvek najstrašnija“, kaže jedan. “A posle… ljudi mogu da se naviknu na sve.

Nejasno je da li isto misle i Rusi, koji su meta Čelendžera. Ovi britanski tenkovi su najteži u čitavom ratu i izgledaju impozantno čak i na velikim udaljenostima.

“Čuli smo njihovu radio komunikaciju koju smo presreli“, kaže jedan član posade.

“Uočeno je kretanje vozila“, navodno je rekao jedan ruski posmatrač. “Kakvo vozilo?” upitao je drugi. “Ne znam“, odgovori prvi. “Ogroman je i glasan!”