Niko od zaposlenih u novoj gradskoj administraciji nije zaposlen mimo zakonskih procedura, navodi se u saopštenju iz Gradske uprave nakon što je BL portal još prije četiri dana objavio informaciju da je Policijska uprava Banja Luka pokrenula provjere povodom sumnji u falsifikovanje dokumenata prilikom zapošljavanja sekretarica gradonačelnika Draška Stanivukovića.
„Policijski službenici PU Banjaluka vrše određene provjere pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka“, navedeno je u odgovoru na naša pitanja iz policije.

Iz Grada danas potvrđuju da je Ministarsvo unutrašnjih poslova Republike Srpske pismenim putem zatražilo dokumentaciju u vezi sa zaposlenjima u Gradskoj upravi i da je ista odmah i dostavljena.

“Radi se o procedurama koje su rađene i ranijih godina, kada nadležni organ reaguje na osnovu žalbi ili prijava građana. Grad Banja Luka podržava sve kontrolne radnje nadležnih organa i sarađuje u punom kapacitetu”, ističe se u saopštenju.

Dodaju da su radnici Gradske uprave koji se pominju zaposlenici na određeno vrijeme u skladu sa svim zakonskim procedurama.

“Shodno tome, napominjemo da nisu tačne informacije da su pomenuti zaposlenici dobili posao kršeći zakonske propise na konkursima raspisanim u Gradskoj upravi, te naglašavamo da konkursne procedure još uvijek nisu završene”, dodaju iz Grada.

Ranije smo objavili da je predmet interesovanja policije zapošljavanje Milice Stojisavljević i Nikolie Mušić na pozicije referenta za tehničke i opšte poslove. One su u kabinet gradonačelnika zaposlene na određeno vrijeme čim je Stanivuković stupio na dužnost, a bile su prvorangirane na provedenom konkursu iz juna ove godine za zapošljavanje na ove pozicije.

Sumnja se da su Stojisavljevićeva i Mušićeva kao dokaz o prethodnom radnom iskustvu (konkursom je traženo radno iskustvo od najmanje godinu dana), priložile uvjerenje koje je potpisao Branislav Borenović, a po kojem su godinu dana radile na poslovima visoke stručne spreme u Partiji demokratskog progresa (PDP). To je u suprotnosti sa podacima iz uvjerenja Poreske uprave o prijavi radnika iz kojeg je vidljivo da su one zapravo radile u PDP-u na poslovima srednje stručne spreme, i to šest mjeseci.

Iz Gradske uprave danas još navode da je Republička upravna inspekcija u ovoj godini kontrolisala rad Gradske uprave u dijelu radnih odnosa, po prijavi odbornika u Skupštini Grada Banje Luke, te da nikakve nezakonitosti nisu uočene u toku inspekcijskog nadzora. Takođe ističu da Gradska uprava, ne samo da podržava kontrolu svog rada, već je i samostalno pokrenula aktivnosti na utvrđivanju validnosti diploma starih ali i novih zaposlenih, kako u Kabinetu gradonačelnika tako i u cijeloj Gradskoj upravi, kao i provjere pripravničkog staža, o čemu će javnost biti upoznata nakon što se ovaj proces bude završen.

Inače Inspektorat Republike Srpske je prošlog mjeseca potvrdio BL portalu da Grad Banja Luka do tada nije podnio nijedan zahtjev za provjeru diploma zaposlenih u Gradskoj upravi, iako je to najavljeno još u januaru ove godine.