Prijedlog zakona o tzv. državnoj imovini, koji su na usvajanje Predsjedništvu BiH uputili bošnjački i hrvatski članovi Denis Bećirović i Željko Komšić, neće proći. Imovina je ugrađena u Ustav Republike Srpske i Ustav BiH, poruka je političkih predstavnika iz Srpske. Na sceni je, upozoravaju, podrivanje ustavnog poretka BiH.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ističe da je Ustavom regulisano da imovina pripada Srpskoj.

  • I Članom 3. Ustava BiH regulisano je da sve ono što nije u nadležnosti BiH, a u nadležnosti BiH imovina nije, pripada entitetima – kaže Stevandić.

Zato srpski predstavnici o imovini neće pregovarati.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručuje da se o imovini neće raspravljati ni u Savjetu ministara niti u Parlamentarnoj skupštini BiH.

  • Pitanje imovine u BiH riješeno je prije 30 godina Dejtonskim sporazumom – jasan je Višković.

Uprkos slovu Dejtona, Bećirović i Komšić predlažu zakon o tzv. državnoj imovini u kojem se navodi da je imovina vlasništvo BiH, dok se drugim nivoima vlasti ostavlja na korišćenje. Sve je u ustavnim okvirima, tvrdi Bećirović.

  • Strogo ćemo voditi računa da se naša politika odvija u okvirima Ustava BiH – kaže Bećirović.

BiH ili entiteti? Čija je imovina? O toj nadležnosti Ustav BiH, u članu 3, stav 3a kaže: “Sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim Ustavom izričito povjerena institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima”.

Ustavom je u nadležnost BiH izričito data spoljna politika i finansiranje institucija, ne i imovina. Što znači da su od 1995. godine entiteti vlasnici imovine na svojoj teritoriji.

  • Republika Srpska i Federacija su unijele svoje kapacitete u novonastalu BiH, uključujući kapacitet imovine. Za nas je imovina nedvojbeno, jasno i čisto, ne zato što mi to hoćemo i kažemo, nego ustavno pozicionirana kao imovina Republike Srpske i tako će i ostati – ističe ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Iako bez pravnog dejstva, političko Sarajevo je pod stranim mentorstvom, ovim zakonom ponovo targetiralo Srbe u BiH kao nepoželjne, ocjenjuje srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović.

  • Zakon koji oni nude i zakon koji OHR radi već nekoliko mjeseci je u istoj kancelariji, u istoj kuhinji pripremljen, sa tendencijom omalovažavanja jednog naroda i željom da se baci na smetlište u ovoj zemlji – ističe Nović.

I za PDP imovina je linija preko koje se ne smije. Međutim, i u ovom nacionalnom pitanju našli su prostor za stranačke optužbe. Sporazum iz Dejtona nije im dovoljan. Dodatnu verifikaciju traže od partnera u vlasti na nivou BiH, koje krive što se ponovo aktuelizuje pitanje imovine.

  • Neka sjednu HDZ, Trojka i SNSD i kažu – pitanje je rješeno Dejtonom i u skladu s tim potpisujemo ovaj sporazum i konstatujemo da pitanje imovine više nije pitanje oko kojeg će se raspravljati u BiH – kaže potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak.

Rasprave ne bi trebalo biti ni u Republici Srpskoj kada je riječ o zaštiti nacionalnih interesa, poruka je vladajuće koalicije.

  • Mi ćemo na svim nivoima na kojima budemo imali potrebu da zauzimamo stavove, zauzeti stav o zaštiti imovine Republike Srpske – ističe predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović.

Izvjesno je da je zakon o tzv. državnoj imovini osuđen na propast i da na sjednici Predsjedništva neće dobiti “treću ruku”. Ostaje pitanje hoće li Bećirović i Komšić odgovarati za podrivanje ustavnog poretka BiH.