Fiskalna pozicija u oba entiteta u BiH pogoršava se u posljednjih nekoliko godina iako inflacija postepeno opada, uz procjenu da će spasti na tri odsto, izjavio je rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ za BiH Andreas Tudik.

“U prošloj godini fiskalni deficit u BiH iznosio je 1,7 odsto BDP-a i naša očekivanja su da će on u ovoj godini biti povećan na gotovo 2,4 odsto BDP-a. To povećanje znači da će vlasti morati da nađu više finansijskih sredstava, što se vremenom može pokazati teškim”, rekao je Tudik.

On je naveo da nije toliko zabrinut nivoom duga BiH, nego mogućnošću osiguranja finansijskih sredstava, uz objašnjenje da je to više pitanje likvidnosti, a ne prezaduženosti.

Tudik je istakao da vlasti u BiH nisu kontaktirale MMF u vezi sa eventualnim aranžmanom, tako da trenutno nema nikakvih pregovora o tome.

“Bilo kakav finansijski aranžman sa MMF-om prati set reformi koje je potrebno provesti da bi se ta sredstva doznačila jer je, na kraju krajeva, program MMF-a usmjeren na rješavanje osnovnih problema i poboljšanje ekonomske stabilnosti i rasta”, rekao je Tudik za “Dnevni avaz”.

Prema njegovoj ocjeni, trenutni izgledi za sprovođenje potrebnih reformi su niski zbog napete političke situacije u BiH.On smatra da bi sprovođenje potrebnih reformi moglo značajno da ubrza ekonomski rast i da pomogne BiH i njenim građanima da mnogo brže dostignu nivo prihoda u EU.

Te reforme uključuju ograničavanje tekuće potrošnje uz čuvanje investicija koje podstiču rast, prije svega u infrastrukturu, zelenu energiju i digitalizaciju, pregled javnog zapošljavanja, plata i socijalnih davanja, kao i borbu protiv korupcije.