Košarkaši Portorika savladali su Južni Sudan rezultatom 101:96 posle produžetka u utakmici prvog kola grupe B u kojoj se još nalaze Srbija i Kina.

Kada je Srbija izvukla grupu sa Kinom, Portorikom i Južnim Sudanom, svi smo mislili da će meč protiv afričke selekcije biti najlakši u prvom fazi, ali to sigurno neće biti slučaj.

Na debitantskom meču Južnog Sudana na svetskim prvenstvima, videli smo tim koji ima četiri ozbiljna igrača koji igraju u Americi, a među njima i centra Los Anđeles Lejkersa Venjena Gabrijela.

Ipak, najbolji igrač tog tima bio je plejmejker Karlik Džon, koji je MVP Dži lige kao član razvojnog tima Čikago Bulsa, a izuzetan je u prvom delu meča bio i Marijal Šejok, koji ima evroligaško iskustvo. Međutim, podbacio je u momentima kada se utakmica lomila.

Južni Sudan je od starta ušao u rafalnu paljbu sa Portorikom, nizala su se alej-ap zakucavanja i trojke, a parirali su Voters i Hauard koji su trojkama iz velike udaljenosti održavali Portoriko u životu.

Izuzetna odbrana, siguran šut, atleticizam pod obručima i pismene akcije učinile su da afrička selekcija do poluvremena stigne do dvocifrene razlike, a da nije bilo gorepomenutog tandema Portorika, razlika bi bila i mnogo veća.

Naravno, bilo je i “dečijih bolesti”, grešaka, izgubljenih lopti i propuštenih prilika da se iskoristi “bonus”, koje moraju da dođu kroz iskustvo.

Upravo tako je Južni Sudan ispustio veliku prednost koju je imao u poslednjoj četvrtini i dozvolio Portoriku da se potpuno vrati u meč na tri minuta pre kraja (74:74).

Od tada se igralo poen za poen, a činilo se da će Južni Sudan ipak slomiti otpor Portorika kada je Džons poentirao za 78:75 na tačno minut do kraja.

Ipak, tada Portoriko stiže do dva vezana napada sa poenima i preokreta, a zatim Omot iz polja napada ne uspeva da izvede loptu za pet sekundi.

Međutim, Džons je pogodio trojku na 10 sekundi pre kraja, a na 0,3 sekunde pre kraja je Romero fauliran, ali je promašio oba slobodna bacanja za pobedu.

Ušlo se u produžetak u kom je ipak iskustvo Portorika presudilo, jer su “dečije bolesti” ipak koštale Južni Sudan istorijske pobede.

Odgovornost je preuzeo Tompson koji je ubacio dve odlučujuće trojke kojima se Portoriko odlepio i razbijeni Južni Sudan od toga više nije mogao da se oporavi.

Završnica je potrajala toliko da je sama utakmica trajala dva sata i 25 minuta, što je vrlo moguće i rekord kada su u pitanju svetska košarkaška prvenstva.

Ubedljivo najbolji pojedinac susreta bio je Karlik Džons sa 38 poena i 11 asistencija, uz još pet skokova.

Ali, nije mogao sam,jer su Gabrijel sa 15 i Šajok sa 11 podbacili u ključnim momentima kada se meč lomio.

Dvocifreni u ekipi Sudana bili su još Deng sa 13 i Omot sa 11 pogodaka.

U pobedničkom taboru Tompson je u produžetku izbio na čelo liste strelaca sa 21 poenom, ali i 13 skokova, te je bio “meč-viner”.

Voters je imao19, Kondit 18, Romero 16, a Pineiro, koji je zatvorio utakmicu sa linije penala, 14 koševa.