Dok uzbunjivačica Frensis Haugen svedoči pred Kongresom, a kompanija Fejsbuk se oporavlja od tehničkog sloma, Mark Zakerberg možda konačno deluje ranjivo, a Fejsbuk ulazi u novu egzistencijalnu krizu.

Upoređujući svog bivšeg poslodavca sa duvanskom kompanijom, uzbunjivačica koja je pomogla da se pokrene lavina sumnje na Fejsbuk pozvala je u utorak poslanike da uvedu propise o borbenom gigantu društvenih medija.

“Kada smo shvatili da duvanske kompanije kriju štetu koju su nanele, vlada je preduzela mere. Kada smo shvatili da su automobili sigurniji sa pojasevima, vlada je preduzela mere”, rekla je Frensis Haugen u svom pismenom obraćanju na ročištu u Senatu u utorak. “Preklinjem vas da učinite isto.”

Fejsbuk je godinama trpeo kritike zbog toksičnog sadržaja i dezinformacija na platformi, ali poslednja runda, podstaknuta internim dokumentima koje je Haugen dostavila “Vol Strit Žurnalu” za seriju tekstova “Fejsbuk fajlovi” bila je posebno intenzivna. Kompanija insistira da je to sila dobra koju su ponekad pokvarili loši učenici. Međutim, istraga u Žurnalu ostavila je drugačiji utisak – kompanije koja je, kako je Haugen rekla u uvodnoj reči u utorak, dosledno “stavljala svoj ogromni profit ispred ljudi”.

“Potrebna je kongresna akcija”, rekla je Haugen. “Sve dok Fejsbuk posluje u mraku i nikome nije odgovoran, nastaviće da pravi izbore koji su u suprotnosti sa opštim dobrom.

Otkrića iz serije tekstova, uključujući i to da je kompanija iz sopstvenog internog istraživanja znala kakva je Instagram pretnja za mentalno zdravlje tinejdžerki, već imale uticaja: kompanija je bila primorana da pauzira planirani Instagram Kids, a zakonodavci na oba kraja tražili su da se obuzda moć Marka Zakerberga. Ali priče su takođe, i možda još važnije, pomogle da se promeni percepcija Fejsbuka u javnosti. Često smatrana karikaturalno moćnom, kompanija je više nalikovana imperiji u opadanju, očajnički pokušavajući da zadrži svoj uticaj, kako je u ponedeljak napisao Kevin Ruz za “Njujork Tajms”.

“Dokumenti … otkrivaju kompaniju zabrinutu da izgubi moć i uticaj, a ne dobija je, sa sopstvenim istraživanjem koje pokazuje da mnogi njeni proizvodi ne uspevaju organski”, napisao je Ruz, pa dodao: “Umesto toga, sve će se više truditi da poboljša svoju toksičnu sliku i spreči korisnike da napuste svoje aplikacije u korist ubedljivijih alternativa”, navodi “Vaniti Fer”.

Osećaj da je Fejsbuk u mukama egzistencijalne krize podvučen je tek u ponedeljak kada je njegov paket aplikacija pao i to je trajalo satima, uglavnom to vreme bez malo objašnjenja. Deonice kompanije su takođe pale tokom prekida, a Zakerberg je lično izgubio oko šest milijardi dolara za nekoliko sati. Ali to nije bio samo ponedeljak, usred nesreće i nakon Haugenovog intervjua od 60 minuta prethodnog dana. Kako je istakla Sara Fišer iz Akiosa, deonice Fejsbuka klizile su nedeljama od objavljivanja serije “Fejsbuk fajlovi”. Ovo je više od mrlje; ovo je niz složenih pitanja koja zapravo mogu ugroziti dominaciju Fejsbuka.

Naravno, na kraju će moći da prebrode ovu oluju. Ali napori da to učine do ove tačke činili su se manje efikasnim, a odbrana još napetijom. Njegovi kritičari u međuvremenu možda nikada nisu bili toliko ohrabreni. “Neuspeh Fejsbuka da prizna i postupi čini ga moralno bankrotiranim”, rekao je demokratski senator Ričard Blumental na ročištu u utorak.

“Fejsbuk je iznova i iznova odbijao reforme koje su odbacili njegovi istraživači”, nastavio je on, dodajući da kompanija nastavlja da nudi samo “nejasne floskule” kao odgovor na pozive na promene.