Od početka pandemije u Republici Srpskoj od posledica virusa korona preminulo je oko 3 hiljade osoba. Kako pandemija utiče na i onako katastrofalnu demografsku sluku u Srpskoj?
Više od deset opština u Republici Srpskoj ima manje od 3 hiljade stanovnika. To znači da je korona za godinu dana ugasila jednu opštinu u Srpskoj. Ipak demograf Alesandar Čavić smatra da, iako je smrtnost od korone velika, to nije presudno uticalo na lošu demografsku sluku u Srpskoj.

Čavić smatra i da epidemija virusa korona indirektno utiče na smrtnost u Srpskoj jer zdravstvene ustanove već godinu dana obavljaju samo hitne zahvate dok se uobičejane intevencije odlažu.

“Svakako će to uticati na teža oboljevanja i povećanu smrtnost.”

I za ekonomsistu Slavišu Rakovića alarmantan je podatak da BiH, a samim tim i Republika Srpska, imaju najveću stopu smrtnosti od posledica virusa korona u regionu.

“Teško je procijeniti zašto je ta smrtnost iznad svjetskog procenta. Teško je krivca tražiti samo u ponašanju ljudi. Mislim da to ima veze sa dosta oslabljenim zdravstvenim sistemom”, naveo je on.

Vlast se očito ne snalazi, smatra Raković, jer mjere koje nameću na smanjuju epidemiju, a uništavaju ekonomiju.

Raković smatra da bi Srpska mogla izaći iz, kako kaže, začaranog kruga, samo ako uspije nabaviti dovoljan broj vakccina, a to bi o ovom momntu bilo bar pola miliona doza. Da je kolektivni imunitet, kroz vakcinaciju, jedini spas smatra i demograf Aleksandar Čavić.

Svjetska istraživanja pokazuju da nakon svake pandemije dođe do, tzv. bejbi buma, ali malo je vjerovatno da će se to desiti u Republici Srpskoj. Naime iz Srpske se svakodnevno iseljava sve više stanovništva i to mlađe dobi koje svoje porodice zasnivaju u inostranstvu, bez namjere za povratak u otadžbinu.