Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Veljko Lazić smatra da spomen obilježje ubijenim Srbima na Kazanima nije podignuto na adekvatan način, jer na njemu nije navedeno koliko je tačno Srba ubijeno i ko su izvršioci zločina.

Lazić kaže da ovo spomen obilježje nije podignuto u skladu sa običajima i tradicijom srpskog naroda, jer na njemu nema pravoslavnog krsta i ćiriličnog pisma.

On je rekao Srni da porodice poginulih i nestalih iz Republike Srpske nikada neće odustati od postavljanja spomen-ploča ubijenim Srbima na prostoru Federacije BiH (FBiH).

Lazić je naveo da su u nekim mjestima u FBiH uspjeli da postave spomen-ploče, ali i dalje ima dosta mjesta gdje od federalnih, kantonalnih i opštinskih vlasti nisu dobili saglasnost za njihovo postavljanje.

“Nije udovoljeno više puta ponovljenom zahtjevu Republičke organizacije za postavljanje spomen-ploče ubijenim pripadnicima JNA u Sarajevu u Dobrovoljačkoj ulici, Tuzlanskoj koloni, groblju ‘Lav'”, istakao je Lazić.

On je podsjetio da su spomen-ploče ubijenim Srbima postavljene u FBiH u Gostovićima, Jelačićima, Glamoču-Kamen, Jajcu, te u Novom Gradu kod Odžaka.

Lazić je naveo da su skrnavljene spomen-ploče ubijenim Srbima podignute na Crnom vrhu kod Zvornika, u Gostovićima kod Zavidovića, te u Jelačićima kod Kladnja.

On je napomenuo da, za razliku od FBiH, u Republici Srpskoj ima dosta spomen-ploča stradalim Bošnjacima za čije postavljanje opštinske vlasti nisu tražile nekakvu posebnu saglasnost i te ploče niko ne skrnavi i ne ruši.

Lazić je podsjetio da je Republička organizacija još 2007. godine pokrenula inicijativu da se u FBiH podignu spomen-ploče na mjestima gdje je u proteklom ratu bilo masovno stradanje Srba.

Na Kazanima, području Starog Grada u Sarajevu, danas je otkriveno spomen-obilježje posvećeno ubijenim sarajevskim Srbima tokom 1992. i 1993. godine.

Bošnjački političari Sarajeva gotovo tri decenije skrivaju tačan broj ubijenih Srba iz ovog grada, koji su odvedeni iz svojih domova u ratnim godinama i ubijeni na Trebeviću na lokalitetu Kazani, pa bačeni u neku od jama.

Zvanično je pronađeno oko 30 leševa dok se sumnja da je u jame na Trebeviću od 1992. do 1995. godine bačeno više od stotinu tijela ubijenih Srba iz Sarajeva.

Proces traženja tijela nikada nije sproveden do kraja.

Ubistva Srba su vršili pripadnici 10. brdske brigade takozvane Armije BiH, kojom je komandovao predratni sarajevski kriminalac Mušan Topalović zvani Caco.

Srbi su dovođeni iznad jame gdje su ubijani vatrenim i hladnim oružjem, nakon čega su njihova tijela bacana u jamu. Za zločine na Kazanima, na kazne od 10 mjeseci do šest godina zatvora, do sada je osuđeno 14 vojnika takozvane Armije Republike BiH.