Posle Real Madrida, fudbaleri Milana su drugi polufinalisti ovosezonske Lige šampiona.

U revanš utakmici protiv Napolija na stadionu “Dijego Armando Maradona”, Milanezi su vodili do nadoknade vremena, a na kraju je bilo 1:1 (0:1).

Sa ukupnih 2:1, čak bi se reklo, Milan je rutinski ušao među četiri najbolja tima na “starom kontinentu”.

Tako se praktično “crta” veliki “Derbi dela Madonina” u polufinalu, pošto će Milan igrati protiv boljeg iz dvomeča Benfike i Intera, a “nero-azuri” iz prvog meča u Lisabonu imaju velikih 2:0.

Napoli, pak, sezonu će pamtiti po ubedljivom osvajanju “Skudeta” u Seriji A, ali sa gorkim ukusom da im je Milan zadao tri šamara u finišu sezone, potpuno zaustavivši udarne pesnice Viktora Osimena i Hviču Kvaracheliju.

Doktor Stefano Pioli taktički je do nogu potukao nervoznog Lučana Spaletija, koji nije imao ni sreće da njegov najbolji strelac bude rovit u ključnim duelima u Ligi šampiona, a da Gruzin potpuno nestane sa mape, pa čak i promaši penal koji je mogao sve da promeni.

Napoli je od starta pokušao da iskoristi fantastičnu atmosferu u Napulju i od starta je napao Milan čiji igrači, delovalo je, nisu bili najsigurniji u uvodnim minutima.

Domaći su nizali kornere, ali ne i prave šanse, jer su Kviča Kvarachelija i Viktor Osimen bili potpuno odsečeni.

“Rosoneri” su čekali svoju šansu i dočekali prvu pravu u 22. minutu. Tada je Mario Rui skrivio jedanaesterac, ali taj poklon nije iskoristio Olivije Žiru.

Aleks Meret je pročitao njegovu nameru i odbranio udarac sa 11 metara, baš kao i nekoliko minuta kasnije kada je Francuz iz igre šutirao pravo u noge Mereta.

U 34. minutu se desila bizarna situacija da je Lučano Spaleti morao da pravi dvostruku izmenu, a igrač koji je ušao na teren, Irving Lozano, mogao je samo dva minuta kasnije da donese penal Napoliju.

Rafael Leao je startovao veoma snažno i neoprezno, ali je Simon Marčinjak uz pomoć VAR-a pokazao da je to bio start na loptu, iako je odneo i Meksikanca.

Samo sedam minuta kasnije je Portugalac izveo potez utakmice i majstoriju o kojoj će se tek pričati.

Uzeo je loptu na svojoj polovini, a onda je odneo do pred gol Napolija punih 60 metara. Obišao je nekoliko protivničkih igrača i na tacni poslužio Olivijea Žirua koji se iskupio za prethodna dva velika promašaja.

Očekivao se veliki juriš Napolija u drugom poluvremenu, ali je on izostao. Pioli je maestralno “zaključao” sva oružja rivala, pa Napoli praktično nije stigao ni do prave šanse.

Sve do 82. minuta kada je zbog igranja rukom Tomorija dosuđen jedanaesterac, ali ni to nije bilo dovoljno Napolitancima.

Hviča Kvarachelija je preuzeo odgovornost, ali se isprečio Majk Manjan, koji je fantastično sačekao i pročitao njegovu nameru, te je propala i poslednja prilika za Napoli da dođe do čuda.

Posle ovog promašaja Gruzina pali su u totalni nokdaun i sasvim zasluženo dalje je prošao taktički zreliji, iskusniji, “namazaniji” i, u ovom trenutku, realno bolji tim.

Iako je u trećem minutu nadoknade Viktor Osimen podgrejao nade da bi čudo moglo da se desi, do kraja je ostalo tek nešto više od minuta i vremena, uistinu, više nije bilo.