Ministarstvo inostranih poslova i pojedina diplomatska konzularna predstavništva BiH sve češće su “meta” domaćih, ali i stranih istražnih organa. Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković potvrdio je da je upoznat sa aktivnostima Tužilaštva i SIPA-e u Generalnom konzulatu u Štutgartu.

Podsjećamo da njemačka pokrajina Baden Virtnberg traži vraćanje 32.000 evra koje je prethodno dala za rad dopunskih bošnjačkih škola zbog sumnje da su sredstva zloupotrebljena.

Bivši generalni konzul Began Muhić odbacuje kritike i eventualnu odgovornost prebacuje na konačnog korisnika tih sredstava Savez dopunskih škola BiH.

U Tužilaštvu BiH potvrđeno je RTRS-u da provjeravaju nezakonititosti u korišćenju sredstava i resursa u generalnom konzulatu BiH u Štutgartu. Među prijavljenim između ostalih bivši generalni konzul Began Muhić. U Ministarstvu inostranih poslova upoznati su s tim slučajem.

– Mislim da u Štutgartu ima poduzetih aktivnosti već, upoznati smo s tim predmetom, naravno pratimo – rekao je Konaković.

Od ranije poznato da je njemačka pokrajina Baden Virtenberg zatražila povrat 32 000 evra sa kamatama koje je prethodno donirala za rad dopunskih, bošnjačkih škola. Novac je doznačavan preko generalnog konzulata u Štutgartu kada je na njegovom čelu bio kadar SDA Began Muhić. Zbog sumnji u zloupotrebe novca, obavješteno je i njemačko tužilaštvo.

– Ono što je utvrdilo ministarstvo njemačke pokrajine i o čemu su mene obavjestili da sredstva nisu trošena s namjenom odnosno da nisu opravdana, a takođe je utvrđen da je bio fiktivan broj i nastavnika i učenika. Ovo je zaista veliki dioplomatski skandal. Sigurna sam da se ovo nikada nije desilo na prostoru Evrope i žalosno je da oni koji se kunu u BiH je zapravo koriste i rade za svoj džep – izjavila je generalni konzul BiH u Štutgartu Vera Sajić.

Bivši generalni konzul, a sada gradonačelnik Živinica Began Muhić negira odgovornost za potencijalni diplomatski skandal. Eventualne zloupotrebe prebacuje na Savez dopunskih škola BiH koji su kao pravno lice potpisali Izvještaj o utrošku novca i preko Konzulata obavjestili njemačku pokrajinu Baden Virtneberg

– Protok novca se vrlo jednostavno može utvrditi, na koji način i kako je trošeno. Zašto onda traže povrat novca? Desio se prigovor da je bilo određenih nedorečenosti u tom Izvještaju, tražili su preko Konzulata od korisnika tih sredstava Saveza dopunskih škola da dodatno elaborira i obrazloži utrošak sredstava za pojedine škole za koje po njihovim indicijama nije izveđena nastava – kaže Muhić.

Tužilaštvu BiH biće korisna Instrukcija MIP koja obavezuje DKP da vode evidenciju kako o doniranom novcu tako i o učenicima, nastavnicima, izdatim svjedočanstvima u dopunskim školama. Muhić očekuje i da istraga pokaže da nije iznajmljivao službeni stan u Štutgartu a automobil konzulata koristio u privatne svrhe. Ipak, priznaje da je sa službenim audijem A4 prešao više kilometara nego što je predviđeno Ugovorom o kupovini, zbog čega se sada novcem poreskih obveznika plaćaju penali od 8,4 centi po kilometru.

– Područje koje pokriva generalni konzulat je ogromno i mi smo svakodnevno prelazili veći broj kilometara. Zašto je 20.000 KM? To je maksimalno koje lizing kuća u Njemačkoj daje, ukoliko se prođe više od 20.000 KM na godišnjem doplaćuje se manja razlika – izjavio je Muhić.

Nezvanično, Tužilaštvo BiH pokazuje interesovanje za određene aktivnosti u Generalnom konzulatu u Frankfurtu kao i u vezi kupovine zgrade za Ambasadu BiH u Iranu. To je na tragu izjava Elmedina Konakovića da je stanje u MIP zapušteno i da postoje brojne nepravilnosti o kojima su obavjestili domaće istražne organe, prenosi RTRS.