Dobiješ novčano obeštećenje i presudu protiv Vlade Republike Srpske zbog nezakonite smjene, budeš vraćen na posao, a onda te Vlada ponovo smijeni. Zbog štete koju trpi budžet niko ne odgovara.

Ova praksa postala je toliko rasprostranjena u Republici Srpskoj da više ne predstavlja izuzetak nego pravilo po kome vlast postupa prema pojedinim kadrovima.

Uglavnom da bi se napravilo mjesto za druge funkcionere nekih drugih stranaka, u skladu sa koalicionim dogovorom. U namjeri da se što prije oslobodi mjesto, funcionere smjenjuju nepoštujući zakonom propisane procedure i razloge, što za nekoliko mjeseci dolazi na naplatu, a u nekim slučajevima i po nekoliko puta, ako su „žrtve“ smjena uporne u dokazivanju bezakonja.

Slučaj Nataše Kostić, bivše pomoćnice ministra za drumski saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja i veza RS, samo je posljednji u nizu.

Kostićeva je na posao vraćena po presudi Okružnog suda u Banjaluci jer je njena smjena bila nezakonita, ali je Vlada RS istog dana kada je donijela odluku o vraćanju na posao, donijela i novu odluku – o novom otkazu.

Na njeno mjesto je vraćen Dragan Stanimirović, kadar SNSD iz Bijeljine, koji ju je zamijenio i kada je prvi puta smijenjena u januaru ove godine.

Nataša Kostić za Srpskainfo nije željela da komentariše svoj slučaj.

Nenad Nešić, predsjednik DNS, stranke čiji je kadar Kostićeva, kaže da je očigledno da Vlada Srpske nema namjeru da provede sudske odluke i ne boji se bilo kakve sankcije.

– Vidjeli smo to i na primjeru gospođe Kostić koja je smijenjena potpuno bespravno. Očigledno da njima tamo trebaju podobni kadrovi, ljudi koji će slijepo izvršavati njihova naređenja i ne boje se odluka suda. To dovoljno govori o stanju u Vladi RS koja se izdigla iznad sudske i zakonodavne vlasti, a govori i o tome da oni nemaju strah da bi sutra mogli odgovarati. To je pitanje i za pravosuđe koje donosi odluke koje vlada suštinski ne provodi: Na koji način sudovi misle da obezbijede provođenje svojih odluka – kaže lider stranke koja je vladajuću koaliciju u RS napustila prije oko godinu dana.

Na pitanje da li smatra da je Kostićeva smijenjena samo zbog toga što je bila kadar DNS, Nešić odgovara da su „svi kadrovi DNS smijenjeni, bez obzira da li su bili u mandatu i što su uspješni na svojim položajima“.

-Bitno je bilo da ih je predložio DNS i to je bila osnova da budu smijenjeni. Znam da će mnogi naši čanovi pravdu potražiti pred sudovima i pokušati da zaštite svoj lični i profesionalni integritet – kaže Nešić.

Da ne postoji sudska presuda koja će spriječiti Vladu u namjerama, dobro zna i bivši direktor Republičke uprave za igre na sreću, Mladen Simić, takođe kadar DNS. On je čak tri puta smjenjivan sa direktorske funkcije, u korist nasljednika iz DEMOS, nakon što je dobio sudske presude zbog nezakonite smene.

Slično se desilo i bivšem direktoru Inspektorata RS, Predragu Tomiću. Primjera radi, Vlada RS je u maju 2019. ispoštovala sudsku presudu i Tomića vratila na to mjesto s kojeg ga je nezakonito smijenila godinu prije, a na istoj sjednici je razriješila vršioca dužnosti direktora Inspektorata Danijelu Batar.

Međutim, samo nekoliko minuta kasnije Vlada na istoj sjednici Tomića ponovo smjenjuje, a Batarevu ponovo imenuje.

Sadašnji direktor je Milovan Krčo.

Ovo je samo mali spisak, za koji se u javnosti zna. U svakoj od njih, nezakonito smijenjeni funkcioneri dobijali su presudama i nekoliko desetina hiljada maraka novčane odštete koja pada na teret budžeta, neke tužbe su još u toku, ali nije poznato da je neko u Vladi odgovarao za to.

Vladu RS 29. novembra pitali smo koliko je bilo ovakvih slučajeva u aktuelnom mandatu, koliko je oštećenima isplaćeno novca i da li Vlada krši sudsku presudu kojom se nalaže vraćanje smijenjenog funkcionera na radno mjesto, ako prvo donese odluku o njegovom vraćanju na posao, a odmah potom novu odluku o razrješenju sa dužnosti.

Za sada nismo dobili nikakav odgovor, čime Vlada RS nastavlja sa ignorisanjem naših medijskih upita, pretvarajući se u jednu od najzatvorenijih institucija u BiH.