Jedinstvo EU oko sankcija protiv Rusije počelo je da se urušava jer na to utiču problemi sa ekonomijom, rezultati su analize agencije Rojters.

Lideri EU su se krajem sedmice saglasili sa devetim paketom sankcija, ali su razgovori bili veoma teški jer su Poljska i baltičke države tražile pooštravanje mjera dok su zemlje, poput NJemačke, oklijevale da to i podrže.

Diplomate iz EU ističu da su pojedine države poput Belgije, Grčke i Mađarske koje su zavisne od ruskih energenata bile protiv nove rune sankcija.

“Sve je teže uvesti sankcije koje će dovoljno teško pogoditi Rusiju, a da pri tom ne bude kolateralne štete po EU”, saopštila je belgijska administracija.

Sankcije su uvedene velikom broju ruskih kompanija i pojedinaca dok su zabranjeni preleti aviona iz te zemlje i poslovanje sa njihovim bankama.

Međutim, pronalaženje zajedničkog stava u EU je postalo sve teže.

Litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelijus Landsbergis je posljednju rundu sankcija Rusiji opisao kao “propuštenu šansu” i izrazio je razočarenje jer su članice EU provele više vremena u razgovorima oko izuzeća neko pooštravanju koraka.

Posljednje sankcija bile su, između ostalog usmjerene prema firmama povezanim sa ruskom vojskom, otežanju nabavke dronova i zamrzavanju sredstava dvije banke.

Rusija je saopštila da su sankcije samo pogoršale situaciju na Zapadu, gdje su izazvale rast inflacije dok se ruska privreda pokazala mnogo otpornijom.

Analitičari ističu da i postojeće sankcije EU protiv Moskve imaju propusta jer je Brisel odobrio ograničenje cijene ruske nafte. Međutim, ruska nafta se prodaje ispod ograničene cijene što i dalje donosi prihode Moskvi.

Ograničenje cijene nafte bilo je prilagođeno u skladu sa težnjama Grčke i Kipra koje imaju veliki broj tankera. Evropske diplomate i zvaničnici ističu da se blok bliži granicama svojih mogućnosti.

“Moramo biti oprezni sa sankcijama, kako ne bi otišli predaleko i time nanijeli potpunu štetu evropskoj privredi. Ukoliko pokrenemo određene korake protiv Rusije, to će neke političke lidere koštati funkcija. Moramo dati vrijeme zemljama da se prilagode i potrebna nam je napredna Evropa, kako bi i dalje pomagali Ukrajini”, naglasila je češki ambasador u EU Edita Hrda, čija je zemlja na čelu Unije.