Ruski predsjednik Vladimir Putin doputovao je u glavni grad Bjelorusije i doveo sa sobom veliku delegaciju.

U delegaciji su ministar odbrane Sergej Šojgu i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Dopisnica Skaj njuza iz Moskve Dajana Magne navodi da je, s obzirom na sastav delegacije, ovo najznačajnija posjeta ruske vladajuće elite Bjelorusiji od Hladnog rata. Prema prvim izjavama iz Minska, fokus će biti na ekonomiji, kaže Magnej, pa se pita zašto je ministar odbrane Sergej Šojgu stigao u Bjelorusiju.

Ovo je druga poseta ruskog ministra odbrane Minsku ovog meseca. Stacioner podseća da se Šojgu neočekivano pojavio u Minsku 3. decembra i potpisao neku vrstu odbrambenog sporazuma sa beloruskim kolegom, ali su detalji tog sporazuma ostali nepoznati.

“Ovo sugeriše da se nešto sprema”, kaže Magne.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koji je takođe stigao u Minsk, odbacio je spekulacije da je ideja posete bila da se beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko ubedi da se direktno uključi u rat. Takvi predlozi su “neosnovani” i “glupi”, rekao je Peskov. Podsećanja radi, Peskov je u februaru ove godine više puta negirao da Rusija planira da napadne Ukrajinu.

Uoči Putinove posete, što verovatno nije slučajnost, beloruska vojska je saopštila da je završila provere borbene gotovosti. U principu, to znači da je proveravala kapacitete svojih vojnih rezervi, što bi moglo biti svojevrsna priprema za mobilizaciju. Tako je bar bilo u Rusiji, podseća dopisnik iz Moskve.

Uloga Bjelorusije u ratu mogla bi da se promeniti
“Bjeloruske oružane snage su od aprila sprovele niz vežbi. Ovo je verovatno najaktivniji period za bjelorusku vojsku od kraja Hladnog rata”, rekao je Konrad Muzika, bezbednosni analitičar u Rochan Consultingu.

“Ako se tome doda provera podataka vojnih rezervista, pozivi vojnim kancelarijama da potvrde svoje podatke o mestu stanovanja i tako dalje, sve bi to moglo da znači da bi se uloga Belorusije u ovom ratu mogla promeniti u bliskoj budućnosti. “

“Lukašenko možda nema izbora”
Slanje bjeloruskih snaga u rat u Ukrajini bio bi krajnje nepopularan potez u tamošnjoj javnosti i mogao bi da predstavlja veliki rizik za režim predsednika Lukašenka, smatra dopisnik Skaj njuza iz Moskve, dodajući da Lukašenko možda jednostavno nema izbora.

Od ogromnih protesta koji su izbili zbog nameštenih izbora 2020. godine, koje je suzbio uz pomoć Rusije, Lukašenko duguje Moskvi i veoma zavisi od nje.

Belorusija već pomaže Rusiji u invaziji na Ukrajinu na više načina: od obuke ruskih nedavno mobilisanih rezervista, preko pružanja medicinske nege ruskim ranjenicima i slanja naoružanja i opreme, do ruske upotrebe teritorije Belorusije za lansiranje sa zemlje i iz vazduha. napadi na Ukrajinu.

Ruski mediji najavljuju da će Putin “objaviti važnu odluku”
Dopisnik Skaj njuza navodi da se iz zvaničnih saopštenja o današnjoj poseti Putina Rusiji verovatno neće moći mnogo nazreti. Ali Putin se u petak javno sastao sa čelnicima vojske i ministarstava odbrane kako bi razgovarali o planovima za rat u Ukrajini.

Najavljeno je i da će se sa njima ponovo sastati kasnije ove nedelje, kada bi, bar kako navodi ruska državna televizija, trebalo da “saopšti važnu odluku”.

Važno je prisustvo ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua, navodi dopisnik Skaj njuza iz Moskve. Ona sugeriše da Putin preuzima veoma aktivnu ulogu u planiranju buduće ofanzive u Ukrajini.