Iako i vlast i opozicija pozivaju na smirivanje, izjave koje daju i jedni i drugi dodatno komplikuje političku situaciju u Republici Srpskoj, posebno nakon što su u opoziciji rekli da očekuju ponavljanje izbora za predsjednika Republike Srpske.

Nakon što je Mirko Šarović, lider SDS-a, rekao da je ponovno glasanje jedna od opcija, u partijama na vlasti smatraju da do toga ne treba da dođe ukoliko ponovno brojanje ne pokaže velike razlike u rezultatima. Osim toga, Šarović je rekao i da je Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, smetnja Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini i regiji, što je takođe dočekano “na nož” u vladajućim partijama.

“Zahtjeve opozicije za ponavljanjem izbora treba posmatrati isključivo kao neprijateljski čin prema Srpskoj, jer bi to usporilo proces formiranja vlasti i rješavanja važnih problema koji čekaju. Ponavljanje izbora za predsjednika Srpske od početka je cilj opozicije i to su vjerovatno isplanirali u samoj izbornoj noći, kada su vidjeli prve rezultate koji im nisu išli u korist”, rekao je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Kada je riječ o eventualnom ponavljanju izbora za predsjednika Republike Srpske, Dodik, koji je kandidat SNSD-a za ovu funkciju i koji je proglasio pobjedu, rekao je još ranije da Republika Srpska neće prihvatiti ponavljanje izbora, međutim u PDP-u kažu da se odluke CIK-a moraju poštovati.

U samom CIK-u, tačnije Suad Arnautović, predsjednik CIK-a, rekao je da će biti razmotreno pitanje mogućnosti ponavljanja izbora te da će na stolu biti sva pitanja koja zakon nudi.

“CIK sprovodi izbore i proglašava rezultate i svako ko unaprijed najavljuje sukobe i nemire ako CIK ne bude radio kako oni kažu je neprijatelj svom narodu i predstavlja opasnost za Republiku Srpsku”, rekao je Igor Crnadak, potpredsjednik PDP-a, dodajući da pritisci na CIK koji dolaze iz SNSD-a stvaraju napetost i unose nemir u narod Republike Srpske.

On je pozvao sve političke partije da prestanu dizati temperaturu u javnosti i da se obavežu da će prihvatiti konačne rezultate izbora i odluke CIK-a, jer svako drugo ponašanje može voditi do ugrožavanja bezbjednosti građana Republike Srpske.

U slučaju ponavljanja izbora za predsjednika Republike Srpske, formiranje vlasti u Republici Srpskoj sasvim sigurno biće prolongirano, a samim tim ni budžet za narednu godinu neće moći biti usvojen.

Zora Vidović, ministarka finansija RS, rekla je da se u slučaju neusvajanja budžeta u Narodnoj skupštini ide na privremeno finansiranje, što bi dovelo do problema u socijalnim davanjima za veliki broj građana.

“To bi izazvalo velike probleme, prije svega zbog plata, penzija, boračkih davanja i svih drugih socijalnih davanja, davanja za porodice sa četvoro i više djece, omladinu, djecu poginulih boraca. Na primjer, mi smo u januaru povećali penzije za četiri odsto, ali smo u junu povećali za deset odsto. Imali smo i dva davanja u vidu pomoći. Mi bismo morali u januaru, februaru, martu i tokom privremenog finansiranja isplatiti samo penzije uvećane za pet posto. Ovih deset posto u junu što smo uvećali ne bismo mogli takve penzije isplatiti”, rekla je Vidovićeva, dodajući da ne bi mogla biti donesena ni odluka o redovnom usklađivanju penzija.

Takođe, u slučaju neusvajanja budžeta plate budžetskim korisnicima bile bi manje nego sada te da bi to bila velika šteta za sve.

“Nadam se da će biti mudrosti i odlučnosti da se ovaj izborni ciklus završi, da se proglase rezultati i da se konstituiše skupština, koja sve to donosi – rebalans i budžet i zakonska rješenja bez kojih ne možemo donijeti budžet za narednu godinu”, istakla je Vidovićeva.

Ponovno brojanje glasova na 14 biračkih mjesta
CIK BiH donio je novu naredbu o ponovnom kontrolnom brojanju glasova sa 14 redovnih biračkih mjesta za Predsjedništvo BiH, Narodnu skupštinu RS, Parlamentarnu skupštinu BiH, Parlament FBiH, kao i skupštine kantona.

Prema ovoj naredbi, u glavnom centru za brojanje u Sarajevu biće otvorene vreće s biračkih mjesta gdje je bilo više glasačkih listića od broja glasača.

U naredbi je navedeno da će biti otvorene četiri vreće s glasovima za Predsjedništvo BiH, tri vreće za Parlamentarnu skupštinu BiH, četiri vreće za Parlament FBiH, jedna vreća za Narodnu skupštinu Republike Srpske, te tri vreće za skupštine kantona. Protiv donošenja ove odluke bio je član CIK-a Vlado Rogić.

GIK Doboj najavio kolektivnu ostavku
Nenad Paleksić, predsjednik Gradske izborne komisije Doboj, najavio je sazivanje sjednice na kojoj će podnijeti kolektivnu ostavku, jer, kako je rekao, pritisci postaju nepodnošljivi.

“Sve je počelo kada je Suad Arnautović, predsjednik CIK-a, izjavio da u Doboju nedostaje 61 vreća, a da prethodno nije provjereno, što se pokazala netačnim. Nakon toga PDP je organizovao konferenciju za novinare i bez dokaza saopštio da je u Doboju pokradeno hiljade glasova, što se takođe pokazalo da nije tačno”, rekao je Paleksić, dodajući da je sve prevršilo mjeru kada je CIK počeo da donosi političke odluke te da više ne žele da učestvuju u tome.