Premijer Hrvatske Andrej Plenković danas je ministrima u Zagrebu obišao mjesto pada bespilotne letjelice i izrazio zabrinutost slabom reakcijom članica NATO-a povodom ovog slučaja.

Istraga o padu letjelice nastavljena je i jutros, a uviđaj koji policija provodi zajedno s vojnom policijom nastavlja se u užoj zoni mjesta događaja, gdje će se probati izvaditi dio letjelice koji je ostao ukopan u zemlju.
“Ne znamo čija je letjelica bila. Letjela je nad Hrvatskom sedam minuta i pala ovdje. U nesreći smo imali puno sreće da niko nije stradao. Oštećeno je 40-ak automobila”, rekao je Plenković.


On je kazao da se ovo moglo dogoditi teoretski u Budimpešti, Ljubljani…

“Moramo intenzivirati saradnju, da se na vrijeme obavijesti zemlju da se nešto događa. Je li to bilo slučajno ili namjerno, još uvijek ne znamo. Pokušaće se iskopati letjelica. Komuniciraćemo s državama koje imaju vrijedne informacije”, dodao je Plenković, prenosi Index.hr.

On je kazao da ovaj slučaj upućuje na potrebu tješnje saradnje NATO-a.
“Ovakvu situaciju ne možemo tolerirati niti bi se ona smjela dogoditi. Ovo je bila čista i jasna prijetnja i tu se moralo reagirati i u NATO-u i u EU. Radit ćemo na tome da podignemo spremnost ne samo nas nego i drugih. Sreća je da se nije dogodilo nešto puno gore. Premijer Orban je o ovome saznao nakon mene. Napisao sam pismo i želim odgovore kako se ovako nešto moglo dogoditi”, rekao je Plenković.


Kaže da je letjelica mogla pasti na nuklearnu elektranu u Mađarskoj.

“Očito je da nije došlo do dobre reakcije i da druge zemlje nisu dobro reagirale. Sad imamo test iz kojeg moramo naučiti i puno bolje reagirati. Pisao sam NATO-u, mislim da su oni to jako ozbiljno shvatili. Ovo je incident koji se ne smije dogoditi. Mislim da mi to nismo umanjivali. S obzirom da nije bilo žrtava, vjerojatno je reakcija – dobro je. Da je bilo žrtava, sigurno bi reakcija bila drugačija”, kazao je Plenković.

Podsjetimo, u petak ujutru u Zagrebu je pala neidentificirana letjelica teška šest tona. Prema dosad prikupljenim podacima, u hrvatski zračni prostor ušla je iz smjera istoka prema zapadu, odnosno iz zračnog prostora Mađarske, brzinom od 700km/h na visini od 1.300 metara.

Prema saopćenju HKZP-a, bespilotna letjelica nije imala transponder zbog čega je bilo nemoguće detektovati objekt sekundarnim radarima koji se koriste za kontrolu aviona. Također, naglašeno je kako je u Hrvatskoj, zbog osiguranja nadzora kontroliranog zračnog prostora, propisana obaveza korištenja sistema za aktivnu detekciju za sve avione koji ulaze u zračni prostor te da avioni bez transpondera nisu vidljivi za sistem kontrole zračnog prometa.